Търсене
Close this search box.

Туристическа информация за Мароко

 ЕЛАТЕ С НАС В МАРОКО!

Площ: 710 850 кв. км
Население: 33 757 175 ж. (2007).
Гъстота на населението: 42.7 на кв. км
Столица: Рабат – 1 787 307 ж. /2009/
География: Мароко е разположен  в най-западния ъгъл на Африка, граничейки на изток с Алжир, на юг и югоизток с Мавритания, на запад с Атлантическия океан, а на север със Средиземно море. През страната преминава планинската верига Атлас, която води до красивия пясъчен бряг на Атлантическия океан. Среден Атлас е с височина 3000м., покрита с прекрасни борови, дъбови и кедрови гори, просторни пасища и малки езера.  

Правителство

Мароко е конституционна монархия от 1956 г.  През същата година тя е  извоювала независимостта си от Франция..

Език

Официален език е арабският. На „бербер” говори от по-голямата част от местното население. Френският е широко разпространен в страната, с изключение на северните региони, където доминира испанският език . В главните туристически центрове и в северните части на  страната се говори и английски.  

Религия

Преобладаващи са изповядващите мюсюлманска религия, но има също еврейски и християнски малцинства. Населението на Мароко и културата на страната са компилация от мулти-етничен произход, събрал в себе си следи от варвари, араби, мури и евреи.
Елекрическа система: 110/220 W.
Местна валута: марокански дихрам /Dh = 100 santima/. Банкнотите са с номинал 200, 100, 50, 20 и 10. Монетите са от по 50, 20, 10, 5 и 1 сантима.

ИСТОРИЯ

Местните жители на Мароко, берберите, претърпяват някоко нашествия през вековете. Финикийците първи нахлуват в страната през 12 век преди Христа, последвани от картагенците, които присъединяват тази крайбрежна област към своята обширна империя. Когато Картаген е завладян от римляните през 2 век преди новата ера, северноафриканският бряг преминава под римско господство. След тях идват вандалите през 429 г. от новата ера и византийците – прз 533 г. Първите араби пристигат тук от запад през 682 г., установявайки няколко династии, които управляват Мароко в продължение на много десетилетия.
В началото на 15 век нарастващата мощ на южноевропейската флота  започва да проявява интерес към Северна Африка. Пристанището Ceuta / сега исанско владение/първоначално е било превзето от португалците, през 1415 г. Битката за власт между араби и европейци достига своя апогей по време на сблъсъка при Ксар Kбир /578г/ в която крал Себастиян бива победен от армията на султан Абдул Малик от Саадинската династия. Следва период на бурен възход, когато страната става център на културни и научни постижения, наблюдава се и значителен икономически просперитет.
 
След Саадинската и Алауитска династия, Мароко е изложено на все по-нарастващо европейско влияние, по-специално испанско, а по-късно и френско. В края на 19 век французите окупират Мароко и през 1912 година съгласно Фезкия договор султанът абдикира и страната остава под ръководството на постоянно пребиваващия генерален консул на Франция. Договорът е оформен така, че да удовлетворява интересите на Испания.
Почти веднага се появява движение за независимост, подкрепяно дискретно от кралското семейство. Мароко обаче получава независимост едва след края на Втората Световна война. За  Испания остават северните анклави Сота  и Meлила, които стават “ябълката на раздора” между двете страни. Първият ръководител на независимо Мароко е султан Мохамед V, който по-късно бива титулуван за крал. След смъртта му през 1961, тронът заема неговия син му Хасан ІІ.

МИСТИЧНИЯТ ЧАР НА МАРОКО

Мароко е вратата към екзотичната магия на ислямския, арабския, африканския свят, свят на пъстри пазари и многобройни минарета, на пустини и планини…. Едновременно с това в Мароко  се докосвате и до Западна Европа чрез наследството от  френското господство.
За да усетите духа на Мароко, трябва да поскитате из улиците на големите му градове.
Фес – старата столица на Мароко – притежава зашеметяващи средновековни сгради, докато Маракеш привлича със световно известните си търговски центрове, които предлагат огромно разнообразие от стоки. И двата града обаче отвеждат назад във вековете, към времето на арабските династии, господствали по време на ислямското нашествие. Казабланка е процъфртяващ търговски център и заедно с Рабат, столицата, са отличен пример на френското наследство; Танжер пък е един „леко” меланхоличен град.
Чарът на Мароко е в неговото разнообразие. За любителите на слъцето и морето има стотици километра плажове, а във вътрешността на страната е разположена земята на берберите, където се намира и покритата със сняг планинска верига Атлас. Отвъд Атлас започва Сахара.  Някога тук се спирали керваните, пътуващи на юг за да търгуват с подправки и слонова кост. Независимо дали изкачвате високи върхове, припичате се на слънце, наслаждавате се на древните чудеса или се възхищавате на розово-виолетовата зора в пустинята – във всички случаи  вие ще сте опиянени  от Мароко.

КУХНЯ

Кулинария – Традиционната кухня на Мароко е великолепна и предлага отлично качество. Често блюдата са сложна комбинация от месо и сладки сосове. Типични ястия са например: харира – супа с много различни съставки;  пастия – паста от гълъбово месо, запечена в многолистно тесто, кускус – това е пиканткно тестено произведение, което най-често се комбинира с яйце, пиле, агнешко или зеленчуци – това може би е най-любимото мароканско ястие. Тажине – пържоли, силно подправени и много крехки, направени от мариновано агнешко или пилешко месо. Хаут e рибният вариант на същите пържоли, а Джаджа махмара – е пилешко подправено с бадеми, грис или ориз. Много популярни са също и мохуи – овнешко печено в специално оформени дупки… Не се забравя и любимият бадемов сос – каб-eл-гъхза.
В ресторантите може да се намери и огромно разнообразие от специалитети на френската, италианска, испанска кухни.
Националното питие е ментов чай, който се приготвя от зелен чай, прясна мента и захар. Това е чудесна и освежаваща напитка и нейното предлагане е част от традиционната гостоприемност на мароканците. Кафето винаги е много силно, освен когато го пиете на закуска.
Баровете в туристическите центрове работят денонощно. Съвсем спокойно може да си закупите бира, вино и спиртни напитки, а местните вина и минерални води са с отлично качество и на приемлива цена.

НОЩЕН ЖИВОТ

Мароко предлага многообразие от забавления  – казина, барове, дискотеки, ресторанти, нощни клубове с фолклорни и модерни танци. За да се отдадете на емоцията, е достатъчно да погледнете един мароканец в очите. Неусетно  ще станете част от фиестата .
ПАЗАР
Сдружението на майсторите има свои предствителни магазини и сергии, които предлагат типични сувенири. Пазарите в Мароко са тъй колоритни и жизнени, че ако не се пазарите за цената, със сигурност ще обидите продавачите.Често цената намалява почти с три пъти. И все пак е препоръчително да сте с гид, който да ви насочва и съдейства. Може да си купите изделия от кожа и памук, сребро, злато. Сукове  – така се казват типичните пазари, които са готови седем дни в седмицата да ви пренесат в една съвсем различна атмосфера…..

ФЕСТИВАЛИ

През всеки сезон на годината в Мароко има фестивални прояви /местни или интернационални/. Те са посветени на различни изкуства и традиции. Така  наречените Мусемове са големи, всенародни сборища, посветени на различни светци.

СОЦИАЛНИ НОРМИ

Ръкостискането е общоприет начин за поздравяване в Мароко. Повечето от приетите маниери и социалните норми са като френските.
Пушенето не е ограничено и да ви помолят за цигара е съвсем обичайно. Специални изисквания към облеклото няма.
Бакшишите са приети и вие трябва да свикнете с мисълта, че ги очакват от вас.

Климат

Климатът е различен за отделните области на страната. Крайбрежието е с топъл, средиземноморски климат /на югозапад с приятен бриз /. Във вътрешността климатът е континентален, по-топъл, по-сух. В южната част на страната е още по-горещо и остава така почти през цялата година, само през декември и януари нощите са по студени.
В крайбрежните райони на Мароко вали от ноември до март.
Облекло
Светлите памучни и ленени дрехи са подходящи за летния сезон. Винаги трябва да се носят горни дрехи за зимните вечери и дъждобрани за дъждовния период, особено ако сте по крайбрежието или в планините.

ИМПЕРСКИТЕ ГРАДОВЕ

Фес, Маракеш и Рабат са познати като имперските градове, всеки от които е бил столица на държавата в даден период от историята й.
Рабат
Настоящата столица на Мароко датира  от 12 в. Това е град на цветя и дървета, на многото мономентални порти – сред тях правят впечатление Вратата на посланиците и Вратата на Удаяс Казбах Градът изобилства с малки кафенета и отлични хотели. Гората Mamora е в непосредствена близост до града, а прекрасните плажове са постоянен притегателен център за туристите.
Всяко нещо в Рабат е забележителност – Tour Hassan – грандиозното минаре на недовършена джамия от 12 в.; мавзолеят Mohammed V – един изключителен пример за традиционната Мароканска архитектура; Кралският дворец; Шеллах със своите великолепни планини, очарователни градини и римски руини; Археологическият музей; Националният музей по приложни изкуства, та дори и кафенето Моориш. Крепостите, които са в околностите на града, а и част от новия град – датират от средата на 12 век. Заслужава да посетите и Сале, градът близнак на Рабат, който се намира от другата страна на реката. Счита се, че е открит през 11 век.
Мекнес
Мекнес е защитен от 40 километрова крепостна стена, укрепена с много кули и бойници. Градът отразява истинската мощ и конструктивния гений на Крал Мулай Исмаил, съврменик на Луис ХІV, който управлявал в продължение на 55 години.
Мичлифен и Джемал Хабрика са зимните курорти на Мекнес и предлагат отлични условия за ски. Градът е приютил още колоритния Souk (пазар). Старата част на града е в списъка за световно културно наследство на Юнеско.  
На около 30 км. от Mekнес са римските руини Волюбилис, които са също под закрилата на Юнеско. Разкопки и руини, датиращи от ІІІ в. ще ви развълнуват дълбоко, а археологическият музей ще ви отведе в един съвсем различен и далечен свят.
Фес
Фес е най-древният и внушителен от всички имперски градове. Построен през VІІІ век, в него ще намерите много повече история и мистерия, отколкото във всеки друг град на Мароко. Обединявайки реално два града – Ел Бали и Жадид, Фес е известен с  площада и фонтана Нежарине, джамиите – Ел Ръсиф и Андалус, Кралският дворец, университетът Kaрауине, който е по-стар дори от Оксфордския Музеят Дар Бат също заслужава вашето внимание, а старата част на града – Фес ел Бали – все още остава най-магнетичният и взривяващ атмосферата античен център. Той е издигнат около двете известни джамии Aл и Каравиуин Aл-Aдалус. Това е огромен лабиринт от улички и покрити пазари, където несъсредоточеният човек би  се загубил лесно. Великолепни са примерите на Испано-Арабската архитектура….на всеки ъгъл може да видите как се изработват произведения на приложното изкуство. Пазарът (Мeдина) във Фес Eл Бали е най-големият в света и е под опеката на  UNESCO. Тук може да се купи всичко,за което се сеща туриста . Изключително е разнообразието от килими, черги и орнаментални произведения от метал. Както навсякъде в Мароко, на пазара договарянето става крайно свободно, искрено и винаги е съпроводено с чаша сладък ментов чай. Фес не случайно е любимец на всички туристи – може би най-очарователният град в Средния Изток или в Северна Африка.
Долината Уерга е на север и е известна както с пазари,така и с най-голямият в Мароко празничен събор на конниците, посетен лично от папа Силестър ІІ. В  последствие папата е въвел в Европа арабските цифри и математика.
Другите атракции са: джамията  Kaрауине, Meсбахай Meдерса /старо училище, открояващо се с типична архитектура/, следобедният пазар в Kисария…
Maракеш
Открит през 1062 г., град Maракеш е бил някога столица на империята, простираща се от Толедо до Сенегал. Наричан е още “розовият град”, заради цвета на почвата по тези места. Градът е лабиринт от улички, уединени дворци, джамии и пазари. Градините в града все още се напояват от поздемни канали, построени през 11 век. Центърът на града оживява след залез слънце. Изпълнен с танцьори, гадателки, музиканти, акробати, актьори и укротители на змии,той е едно въодушевяващ, зашеметяващо преживяване – екзотичен спектакъл, който изцяло властва над сетивата, без да ви дава покой. Кутубия, джамията от 12 век е висока колкото кулите на Нотр Дам в Париж и доминира в пейзажа на Маракеш. Бен Юсуф Медереса, със своите мозайки, мрамор и изящни дърворезби е най-големият храм Махгреб. Той е част от обектите в Маракеш под егидата на UNESCO / за високи архитектурни постижения/.
Внимание заслужават и разкошният дворец Бахия; красивите гробници Саадиан, в които се съхраняват тлените останки на управниците от Саадианската династия; музеят Дар Сисед; градините Meнара Акадал, където се намира прочутият пазар на камили.
На около час от Marrakech е Укемедан, най-добрият ски курорт в Мароко. В Урика  и Aсми са атрактивните пазари за животни. Град Aсми е  и най-близката и удобна възможност за посещение на Джебел Тубкал, най-високата планина в Мароко, разположена сред чудесна и живописна природа.

БРЕГЪТ

Средиземноморският бряг между Танжер  и Надор, богат на поточета, заливи, плажове и скали, е идеален за плуване, разходка с лодка и за риболов. Aл Хосейма, Тайфор и Смир-Рестинга са нови курорти, предлагащи огромно разнообразие за настаняване –от луксозни хотели до бунгала.
Танжер
Танжер, „вратата” към Африка, е най-космополитният град в Мароко и голямо пристанище. От стари времена датират пътни знаци, изписани на три езика. В града живеят повече от 12 националности. Градът има живописен и динамичен пазар, наречен Гранд Цоко. Сред заслужаващите за посещение места са: Мендубия Гарденс, джамията Сиди Бунабиб , музеят Форбес и колежа Меринид.
Екскурзиите в областта вкючват посещение на планинския град Чечауен, рибарското селище Aзилах, пещерите на Херкулес на нос Спартел….
На около 40 км. на югоизток от Taнжер   се намира град Teтуан, разположен на хълмиста част, с изглед към Средиземно море. Неговият пазар в старата частсъщо  е включен в списъка на ЮНЕСКО.
Казабланка
На Атлантическото крайбрежие на Мароко се намира и сравнително новият град Казабланка-най-големият в Мароко / близо 3.000.000ж/ . Основан в началото на века, той е търговската столица на страната, вторият по големина град в Африка и едно от най-големите пристанища на континента. Тук се намира джамията Хасан II – най-голямата в света, с едно от най-високите минарета.
На юг от Casablanca се намира Aземур, разположен по живописните брегове на Оум ер-Рбиа, заобиколен с виолетови тропически храсти и крепостни скали. Малко по на юг е Eл Жадида, където има забележителна португалска крепост и най-красивите плажове по Атлантическото крайбрежие. Тук са също и църквата “Успение Богородично”, огромно подземно водохранилище,  крепостите……
Все  по на юг стигаме до Сафи, рибарско пристанище с португалски дворец, магазинчета за керамика, тържище…
Aгадир е модерно ваканционно селище       с невероятни плажове и отлични хотели, предлагащи всички видове спортни дейности. Оттук се предлагат екскурзии до градовете Taрудан, Tизнит Taфраут, Гулимин, Eсауира и разбира се, до известният на всички Маракеш. Moхамедиа е друг известен курорт в тази област.

ЮГЪТ

Югът е регион с богат фолклор и великолепен пейзаж, изпъстрен с малки оазиси и тихи градчета, заобиколени от орхидеи и маслинови дръвчета.
Eруд
Eруд е изходен пункт за екскурзиите към оазиса Taфилалт, обилно озеленен, което се дължи на подземните води на р. Зис и Рерис.
Eр Рашидиа е провинциалната столица на областта Taфилалт, и тук има огромен пазар на централния площад. По пътя между Eр Рашидиа и Eрфуд се намират “Сините извори” на Meски и естественият амфитеатър  
Сирк де Джафар /в близост до Mиделт /. Tинерхир, предишен гарнизон на Френския Чуждестранен легион, си струва да се посети също. До Tинерхир се намира изключително красивата долина  Драа и великолепната клисура Toдра.
Уарзате
До този бивш френски гарнизон може да се стигне по живописен път, от Маракеш през Tизи н,Tичка. Уарзате е добра стартова точка за една ескурзия към далечния юг. На около 30 км от Уарзате се намира интересната постройка Aит-Бен-Хадон (който също е в списъка на ЮНЕСКО). Това е прасахарско селище от група приземни постройки, заобиколени от високи стени. Aит-Бен-Хадон е увековечен в редица филми. Великолепните червеникави скали и скални образувания Дадес горж привличат тук много туристи…….
Тук се намира  и приятното селце Бумалне дю Дадес, в което има няколко хотела и пансиони за настанъаване……..
Загора
От върха на Джебел Загора се открива чудесна гледка към долината Драа и пустинята. Оазисът Taмергронте, на 18 км от Загора, притежава библиотека, в която се съхраняват някои от най-ранните арабски ръкописи, написани преди 9 века върху кожа от газела.
Мхамид  и палмовите му дървета са „входната врата” към великата пясъчна пустиня.

Актуални продукти

Месечни списания

месечно списание Труд и право - 2024 г.
списание Счетоводство данъци и право
месечно списание Собственост и право
месечно списание Търговско и облигационно право

Избрани публикации

0
    Кошница
    Изпразнете кошницатаОбратно към магазина