Годишно облагане на доходите от трудови правоотношения, придобити през 2024 година и ползване на данъчните облекчения

Списание „Счетоводство, данъци и право“, 2024 г., бр. 12

За поредна година на работодателите предстои годишно облагане на доходите от трудови правоотношения, като важен момент в този процес е прилагането на данъчните облекчения и най-вече на данъчните облекчения облекченията за деца.
От няколко години размерите на тези облекчения са по-високи, като тази година няма промяна спрямо размерите, които се прилагаха за предходната година и разбира се, много от казусите във връзка с тяхното ползване, вече са решени.

Годишното облагане на доходите по трудови правоотношения се прави от работодателя по основното трудово правоотношение на работника или служителя, който в срок до 31 януари 2025 г. има ангажимент да определи годишната данъчна основа, да приложи данъчните облекчения за лицата, които имат право да ползват такива, и да изчисли годишния размер на данъка. За някои работодатели това се прави до края на месец декември 2024 г.

За лицата по правоотношения със съдружници и член-кооператори, както и с акционери, притежаващи повече от 5 на сто от капитала на акционерното дружество, за полагане на личен труд в дружествата и кооперациите, в които те са съдружници, член-кооператори или акционери, работодателите не правят годишно облагане на доходите, тъй като тези лица са задължени да подават годишна данъчна декларация и да изравняват годишния размер на осигурителния доход, т.е. тези лица ползват годишните данъчни облекчения само с подаване на декларацията.

При формирането на годишната данъчна основа е важно да се има предвид, че доходи, които през годината са начислени, но не са изплатени, не следва да участват при определянето на годишната данъчна основа за доходите от трудови правоотношения, макар и да са участвали при формирането на месечните данъчни основи.

Годишната данъчна основа за доходите от трудови правоотношения се формира по реда на чл. 25 ЗДДФЛ като облагаемият доход по чл. 24 от закона, придобит през данъчната година от работника/служителя, се намалява с удържаните от работодателя задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице, по реда на Кодекса за социално осигуряване и на Закона за здравното осигуряване, както и с внесените в чужбина задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице. Годишната данъчна основа за доходите, придобити като морско лице е 10 на сто от определената годишна данъчна основа.

Определената годишна данъчна основа за доходите от трудови правоотношения при работодателя по основното трудово правоотношение може да бъде намалена с годишния размер на данъчните облекчения, освен за деца и за деца с увреждания, така и за лица с намалена работоспособност; за лични вноски за осигурителен стаж при пенсиониране, както и за лични вноски за доброволно осигуряване и застраховане и за дарения, когато сумите са удържани от работодател при изплащане на дохода, когато за лицата са изпълнени условията и обстоятелствата, които следва да са налице за всяко едно от облекченията.

За ползване на данъчните облекчения в годишен аспект при работодателя по основното трудово правоотношение в срок от 30 ноември до 31 декември 2024 г. работникът/служителят следва да предостави:

  • копие на валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК – за данъчното облекчение за намалена работоспособност;
  • копия на договорите със застрахователното/осигурителното дружество – за данъчното облекчение за доброволно осигуряване и застраховане;
  • копия на документите, удостоверяващи направените вноски – за данъчното облекчение за закупен осигурителен стаж при пенсиониране;
  • копия на документи, удостоверяващи, че надареното лице е от изброените в чл. 22 и че предметът на дарението е получен – за данъчното облекчение за дарения;
  • декларация по чл. 22в, ал. 8 ЗДДФЛ (образец 2005) – за данъчното облекчение за деца;
  • декларация по чл. 22г, ал. 7 ЗДДФЛ (образец 2006) и копие от валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК – за данъчното облекчение за деца с увреждания;

Образците на тези декларации за 2024 г. са утвърдени от министъра на финансите и могат да бъдат намерени на интернет страницата на НАП. Същите са обнародвани и в ДВ, бр. 100 от 26 ноември 2024 г.

  • писмена декларация, че към момента на подаването ѝ пред работодателя работникът/служителят няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения и/или че за 2024 г. ще подава годишна данъчна декларация. Това обстоятелство може да бъде декларирано като се постави отметка на ред 6 в Част І от декларацията за ползване на съответното облекчение. Преди да декларират липсата на публични задължения лицата трябва да проверят в данъчно-осигурителната си сметка в електронните услуги на НАП дали своевременно нямат непогасени задължения.

Ако лицата нямат публични задължения, но ще подават годишна данъчна декларация може да направят и двете отметки.

Лица, които през годината са били по майчинство или са получили други необлагаеми доходи не е възможно да ползват данъчни облекчения, тъй като те нямат данък за внасяне. Също така данъчните облекчения не могат да се ползват за доходи, които се облагат с окончателни данъци – например доходи от дивиденти.

По отношение на условията и обстоятелствата за ползване на данъчните облекчения за деца за 2024 г. се прилагат разпоредбите на чл. 22в и чл. 22г ЗДДФЛ.

  • Данъчно облекчение за деца

Данъчното облекчение за деца се ползва от местни и чуждестранни физически лица, установени за данъчни цели в държава – членка на Европейския съюз, или в друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, като от годишната данъчна основа за доходите от трудови правоотношения за 2024 г. се приспадат:
6000 лв. – при едно ненавършило пълнолетие дете;
– 12000 лв. – при две ненавършили пълнолетие деца;
– 18000 лв. – при три и повече ненавършили пълнолетие деца.

Реално сумите, които се получават като дължим данък, са съответно около 600 лв., 1200 лв. или 1800 лв.

Данъчното облекчение може да се ползва от лице, което към 31 декември 2024 г. е:
– родител, който не е лишен от родителски права, и при условие че детето не е настанено извън семейството, и не е учредено попечителство или настойничество, или
– настойник или попечител – в случаите на настойничество или попечителство, или
– член на семействата на роднини или близки – в случаите, когато детето е настанено за срок не по-кратък от 6 месеца при роднини или близки по смисъла на Закона за закрила на детето, или
– приемен родител – в случаите на дългосрочно настаняване над – 1 година на детето за отглеждане в приемно семейство по смисъла на Закона за закрила на детето.

Облекчението може да се ползва и когато лицето е починало през данъчната година и при условие че другият родител, съответно другият приемен родител, близък или роднина, няма да ползва данъчното облекчение за съответната данъчна година. В този случай облекчението се ползва чрез подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50, ал. 9 ЗДДФЛ за доходите на починалото лице (образец 2001в), като условията по чл. 22в ЗДДФЛ се прилагат към датата на смъртта.

Данъчното облекчение може да се ползва и от родител, на когото не е предоставено упражняването на родителските права в случаите на развод, когато за него са налице условията по чл. 22в ЗДДФЛ.

Условия, на които трябва да отговарят децата:

Данъчното облекчение се ползва, когато едновременно са налице следните условия:
– към 31 декември 2024 г. детето е местно лице на държава – членка на Европейския съюз, или на друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство;
– към 31 декември 2024 г. детето не е настанено в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа на пълна държавна издръжка;

– детето не е навършило пълнолетие. Данъчното облекчение може да се ползва включително за годината, в която детето е родено, навършило е пълнолетие или е починало, като в тези случаи предните две условия се прилагат към датата на смъртта.

Всички обстоятелства и условия се декларират от физическите лица в декларацията по чл. 22в, ал. 8 ЗДДФЛ за ползване на данъчното облекчение за деца за 2024 г.

Добре е да се уточни, че данъчното облекчение се ползва от единия родител, на когото са предоставени родителските права, в случаите на развод, и който отглежда детето. По изключение е възможно данъчното облекчение да се ползва и от родител, на когото не е предоставено упражняването на родителските права, в случаите на развод, когато за него са налице всички необходими условия. Например ако родител, който има родителски права при развод и отглежда две деца, има годишна данъчна основа за доходите от трудови правоотношения в размер на 30000 лв., той ще ползва данъчното облекчение, а другият родител не би следвало да го прилага за съответната данъчна година. Ако обаче този родител получава само доходи от дивиденти, за които не може да ползва облекчението, тогава другият родител ще има право да ползва данъчното облекчение.

  • Данъчно облекчение за деца с увреждания

Годишната данъчна основа за 2024 г. на местните и чуждестранни физически лица, установени за данъчни цели в държава – членка на Европейския съюз, или в друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, се намалява с 12000 лв. за отглеждане на дете с 50 и с над 50 на сто вид и степен на увреждане, определени с влязло в сила решение на компетентен орган. Това е размерът за едно дете и няма ограничение по отношение на броя на децата.

Условията и обстоятелствата са същите, както тези за ползване на данъчното облекчение за деца. Те се декларират от физическите лица в декларацията по чл. 22г, ал. 7 ЗДДФЛ за ползване на данъчното облекчение за деца с увреждания за 2024 г., към която се прилага и валидното решение на ТЕЛК/НЕЛК.

За едно дете с увреждане, за което са налице необходимите условия би могло да се ползват и двете данъчни облекчения и сумата, с която ще се намали годишната данъчна основа ще бъде 18000 лв.

Когато данъчното облекчение за деца и/или за деца с увреждания се ползва от чуждестранно физическо лице – местно на държава – членка на ЕС, или на друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, към декларацията по чл. 22в, ал. 8 и/или по чл. 22г, ал. 7 ЗДДФЛ се прилагат и копия на официални документи, доказващи наличието на условията за ползване на данъчното облекчение за деца – например акт за раждане на детето, удостоверение за местно лице и др., както и техният превод на български език, извършен от заклет преводач.

Възможно е лицето, което ще ползва данъчно облекчение да е чужд гражданин, но да е станал местно лице на България за данъчни цели и тогава няма да прилага тези допълнителни документи. Например последните две години много често възниква въпросът, дали украински граждани, които пребивават и са установени в България, могат да ползват данъчните облекчения, като ключът тук е дали същите са наши местни лица за данъчни цели. В тази хипотеза е важно лицата да разполагат с официален документ, издаден от администрацията на Украйна, че тя не ги третира като местни лица и съответно ако по реда на ЗДДФЛ те отговарят на критериите за местни лица и в България са данъчно задължени лица за световния си доход, биха могли да се възползват от облекченията по реда на ЗДДФЛ.

Всяко от облекченията се ползва само от единия родител (приемен родител, близък или роднина), но когато доходите му са с по-нисък размер, разликата може да се ползва от другия родител (другия приемен родител, близък или роднина) задължително с подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. Например родител на три деца, който има годишна данъчна основа за доходите от трудови правоотношения в размер на 15000 лв. има право да ползва при работодателя си по основното трудово правоотношение данъчно облекчение за деца само в размер на 15000 лв., а разликата от 3000 лв. може да се ползва от другия родител, но само с подаване на годишна данъчна декларация. В Приложение № 10, Част VІ на ред 4 от декларацията родителят ще посочи 15000 лв. – размерът на данъчното облекчение за деца, ползван от другия родител.

Важно е да се има предвид, че когато в нарушение на изискването всяко едно от данъчните облекчения да се ползва само от единия родител, и двамата родители са ползвали данъчно облекчение за деца и/или деца с увреждания в пълен размер, всяко от лицата дължи частта от данъка, съответстваща на размера на ползваното облекчение.

  • Данъчно облекчение за лица с намалена работоспособност

Годишната данъчна основа за доходите от трудови правоотношения за лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, се намалява със 7920 лв. Облекчението може да се ползва включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичането на срока на валидност на решението – например ако решението на ТЕЛК изтича през месец януари, лицето има право за ползване на данъчното облекчение за цялата година или ако решението е издадено през декември ще може да ползва годишния размер на облекчението. Възможно е решението да е изтекло, но лицата да са навършили пенсионна възраст в срока на решението и същото да е валидно.

  • Данъчно облекчение за лични вноски за доброволно осигуряване и застраховане

Годишната данъчна основа за доходите от трудови правоотношения се намалява с направените през годината лични вноски за допълнително доброволно осигуряване в общ размер до 10 на сто от годишната данъчна основа, както и с внесените през годината лични вноски за доброволно здравно осигуряване и премии/вноски по договори за застраховки „Живот“ в общ размер до 10 на сто от годишната данъчна основа.

Данъчното облекчение се ползва и в случаите, когато по споразумение с лицата се променя застрахователното/осигурителното дружество и прехвърлянето на набраните до този момент средства се извършва по банков път.

Допълнително доброволно осигуряване е осигуряването по част втора, дялове трети и четвърти от Кодекса за социално осигуряване, както и доброволното осигуряване, осъществявано съгласно законодателството на държава – членка на Европейския съюз, на друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство или на друга държава – членка на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, от институция, която извършва дейности, пряко свързани с пенсионното осигуряване или с осигуряването, за професионална квалификация и безработица.

Доброволно здравно осигуряване е осигуряването по глава трета от Закона за здравното осигуряване, както и дейността по доброволно здравно застраховане, осъществявана съгласно законодателството на държава – членка на Европейския съюз, на друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство или на друга държава – членка на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, от институция, която извършва дейност по доброволно (допълнително) здравно застраховане.

Застраховки „Живот“ са сключваните от:
а) застрахователи, лицензирани съгласно Кодекса за застраховането, или от застрахователи със седалище в държава – членка на Европейския съюз, или в друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, извършващи дейност при условията на правото на установяване или на свободата на предоставяне на услуги:
аа) застраховка „Живот“, която включва застраховка само за достигане на определена възраст, застраховка само за смърт, застраховка за достигане на определена възраст или за по-ранна смърт, посочена в т. 1, буква „а“ и т. 3, буква „а“ от раздел I на приложение № 1 от Кодекса за застраховането;
бб) застраховка с изплащане на анюитети (пенсия или рента) по т. 1, буква „б“ и т. 3, буква „б“ от раздел I на приложение № 1 от Кодекса за застраховането;
б) застрахователи със седалище в държава – членка на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, застраховки, аналогични на застраховките по буква “а“. Държавите-членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, извън държавите-членки на ЕС, са държави като Австралия, Канада, Чили, Колумбия, Израел, Япония, Корея, Мексико, Нова Зеландия, Швейцария, Турция, Обединеното кралство Великобритания и САЩ.

За допълнителни застраховки, които не се включват в застраховките „Живот“ не може да се ползва данъчно облекчение, както и когато застраховката е в полза на друго лице – например в полза на банката при ипотечен кредит.

  • Данъчно облекчение за лични вноски за осигурителен стаж при пенсиониране

Годишната данъчна основа за доходите от трудови правоотношения се намалява с внесените през годината за сметка на лицето осигурителни вноски по чл. 9а КСО.

За осигурителен стаж при пенсиониране, ако не е зачетен на друго основание и са внесени осигурителни вноски, се зачита:

1. времето на обучение на лицата, завършили висше или полувисше образование, но за не повече от срока на обучение, предвиден по учебния план за завършената специалност;

2. времето на докторантурата, определено в нормативен акт за лицата, придобили образователна и научна степен „доктор“.

За осигурителен стаж при пенсиониране на лицата, навършили възрастта по чл. 68, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване, се зачита и времето, което не им достига като осигурителен стаж за придобиване право на пенсия по чл. 68, ал. 1 и 2 от кодекса, но не повече от 5 години, ако за това време са внесени осигурителни вноски.

  • Данъчно облекчение за дарения

Годишната данъчна основа за доходите от трудови правоотношения се намалява с направени през годината дарения:
– до 5 на сто, когато дарението е в полза на здравни заведения по чл. 21, ал. 2, т. 1-3 от Закона за здравето; лечебни заведения; социални услуги за резидентна грижа съгласно Закона за социалните услуги, както и на Агенцията за социално подпомагане и на Фонд „Социална закрила“ към министъра на труда и социалната политика; детски ясли, детски градини, училища, висши училища или академии; бюджетни предприятия по смисъла на Закона за счетоводството; регистрирани в страната вероизповедания; специализирани предприятия или кооперации на хората с увреждания, вписани в регистъра по чл. 83 от Закона за хората с увреждания, както и в полза на Агенцията за хората с увреждания; Българския Червен кръст; културни институти, читалища, както и за целите на културния, образователния или научния обмен по международен договор, по който Република България е страна; юридически лица с нестопанска цел със статут в обществена полза, с изключение на организации, подпомагащи културата по смисъла на Закона за меценатството; фонд „Енергийна ефективност и възобновяеми източници”; комуни за лечение на наркозависими; детския фонд на Организацията на обединените нации (УНИЦЕФ).
– до 15 на сто за дарение за културата – безвъзмездно предоставена помощ при условията и по реда на Закона за меценатството.
– до 50 на сто, когато дарението е в полза на Националната здравноосигурителна каса – за дейности във връзка с лечението на деца, финансирани с трансфери от бюджета на министерството на здравеопазването, и/или Център за асистирана репродукция.

Общият размер на данъчното облекчение за дарения не може да превишава 65 на сто от годишната данъчна основа за доходите от трудови правоотношения.

Когато физическо лице е имало трудово правоотношение с един работодател, чрез който е правило дарения, а след това има трудово правоотношение при друг работодател, който му е работодател по основното трудово правоотношение към 31 декември 2024 г. за да може да ползва облекчението за дарения при основния работодател, лицето трябва да предостави служебна бележка от първия работодател, от където да е ясен размерът на внесените суми чрез работодателя и съответно при определянето на годишния данък да се приложи това данъчно облекчение от работодателя, без да е необходимо подаване на годишна данъчна декларация.

Важно е да се има предвид, че данъчното облекчение за дарения може да се ползва и за дарения, направени в полза на идентични или сходни на гореизброените лица, установени в друга държава – членка на ЕС, или държава – страна по Споразумението за ЕИП.

Размерът на годишния данък се определя, като годишната данъчна основа за доходите от трудови правоотношения се умножава по данъчната ставка от 10 на сто. От дължимия го­дише­н да­нък се прис­па­да аван­со­во вне­се­ни­ят данък и така формираната разлика се зак­ръг­ля­ва към все­ки пълен лев.

Когато възнаграждението при основния работодател не е достатъчно, но работникът/служителят през 2024 г. има или е имал трудов договор за допълнителен труд при друг работодател или доходи по трудови правоотношения при други работодатели, работодателят по основното трудово правоотношение може да включи придобития при други работодатели доходи при изчисляване на годишната данъчна основа и да определи годишния размер на данъка, когато работникът/служителят желае това и съответно предостави служебна бележка по чл. 45 ЗДДФЛ от другия работодател. Служебната бележка се издава само при поискване от физическото лице, а издаването й е в 14-дневен срок от датата на поискването.

Налице са два образеца на служебна бележка по чл. 45, ал. 1 ЗДДФЛ за доходите по трудови правоотношения за 2024 г. които са утвърдени от министъра на финансите и може да бъдат намерени на интернет страницата на НАП – образец 1 за облагаемите доходи по трудови правоотношения и образец 1а за необлагаеми доходи от трудови правоотношения, в който са добавени два нови кода, както следва:

Код 110 – Стойност на дневните командировъчни пари, освободени от облагане на основание чл. 24, ал. 2, т. 5, б. „б“ от ЗДДФЛ, когато годишният размер на дохода, изплатен на физическо лице, превишава 1000 лв.; и

Код 111 – Направени от работодателя социални разходи за вноски/премии за допълнително доброволно осигуряване, доброволно здравно осигуряване и/или застраховка „Живот“, освободени от облагане на основание чл. 24, ал. 2, т. 12 от ЗДДФЛ.

Тези образци са обнародвани в „Държавен вестник“, бр. 100 от 26 ноември 2024 г.

Когато определеният от основния работодател годишен размер на данъка е по-нисък от размера на авансово удържания данък, т.е. има надвнесен данък, работодателят до 31 януари 2025 г. възстановява разликата на лицето, като възстановената сума се прихваща от работодателя последователно от следващи вноски към държавния бюджет за данъци върху доходите от трудови правоотношения на лицето или на други лица.

Например при ползване на данъчно облекчение за деца и за деца с увреждания за едно дете общият размер на двете данъчни облекчения е 18000 лв. При положение, че месечната данъчна основа на лицето за месец януари е в размер на 3000 лв., а дължимият данък е 300 лв., при прилагане на двете облекчения на лицето следва да се възстановят 1800 лв. В такъв случай тази сума ще бъде възстановена до 31 януари 2025 г. (дължимият данък за януари в размер на 300 лв. на това лице няма да бъде удържан и внасян, а 1500 лв. ще му бъдат възстановени като бъдат приспаднати от дължимия данък върху доходите от трудови правоотношения за всички лица, които работят при този работодател).

Когато работодателят според доходите на лицата и конкретната ситуация е в невъзможност да възстанови сумите, физическите лица дори да имат само доходи от трудови правоотношения, ще могат да ползват данъчните облекчения с подаване на годишна данъчна декларация.

Когато определеният годишен размер на данъка е по-висок от размера на удържания от работника/служителя през годината данък, работодателят следва да удържи разликата от лицето до 31 януари 2024 г., като удържаната сума се внася и се декларира в декларация образец № 6 в срок до 25 февруари 2025 г.

Когато физическо лице е работило при един работодател например до месец юни 2024 г. и след това е напуснало и започнало работа по трудово правоотношение при друг работодател, който му е основен към 31 декември 2024 г., при годишното облагане, което ще направи основният работодател е препоръчително да има информация от предишния работодател дали лицето е ползвало облекченията при авансовото облагане. Ако това е така, но лицето не предостави служебна бележка от другия работодател, може да се окаже, че ще е задължено да подава годишна данъчна декларация, ако в годишен аспект е ползвало по-голям размер на данъчните облекчения от размера на годишната му данъчна основа.

Както размерът на изплатения облагаем доход по трудови правоотношения, удържаните задължителни осигурителни вноски и данък, така и резултатите от годишното облагане и ползваните данъчни облекчения намират отражение в справката по чл. 73, ал. 6 ЗДДФЛ за изплатените доходи на физически лица по трудови правоотношения, която се подава в срок до 28 февруари 2025 г.

Евгения ПОПОВА, данъчен консултант

Месечни списания

месечно списание Труд и право - 2024 г.
списание Счетоводство данъци и право
месечно списание Собственост и право
месечно списание Търговско и облигационно право

Компютърни продукти

Компютърен продукт ЕПИ Труд и социално осигуряване
компютърен продукт ЕПИ Счетоводство и данъци
Компютърен продукт ЕПИ Собственост
Компютърен продукт ЕПИ Търговско и облигационно право

Избрани публикации

0
    Кошница
    Изпразнете кошницатаОбратно към магазина