Социалното партньорство в подкрепа на мерките за повишаване пригодността за заетост на работната сила

 


Световната икономическа и финансова криза, свиването на потреблението и намаляване търсенето на стоки и услуги на световния и европейския пазар имат своите негативни последици и за бизнеса и икономиката на България. Налице е намаляване на БВП, свиване на производството, съпътствано от съкращаване на производствените разходи и освобождаване на работна сила. Влошаване на икономическите показатели в страната се наблюдава от края на 2008 г., когато започва постепенно нарастване на равнището на регистрираната безработица, достигайки 7,08% през май 2009 г. Въпреки че България запазва по-благоприятни показатели за пазара на труда спрямо редица европейски страни, където безработицата надвиши 10%, в редица отрасли на националната икономика се наблюдава масово освобождаване на работна сила. Докато за някои отрасли като строителството това се дължи предимно на икономическата криза, то за някои отрасли от производството и преработването, образованието и др. влияние оказват и протичащите през последните години процеси на преструктуриране и реформи. Преобладаваща част от освободените от тези отрасли лица имат продължителен трудов стаж в една сфера на дейност и притежават специализирани знания и умения, което ограничава възможностите за тяхното бързо пренасочване към нова работа. Това налага предприемане на бързи мерки за подготовка на лицата за реализация на пазара на труда чрез придобиване на квалификация за нова заетост. В тази връзка, в рамките на ежегодно разработваните Национални планове за действие по заетостта, се изпълняват проекти и програми, насочени към определени групи от работната сила, които са засегнати в най-голяма степен от съкращения. Основна роля в инициирането на такива проекти и програми имат социалните партньори. Два такива проекта са инициирани през 2009 г. от Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ).

Проектът “Собствен бизнес – смяна на професията” е насочен към лица, освободени от работа в сферата на тютюнопроизводството и тютюнопреработването и регистрирани като безработни в дирекции “Бюро по труда”. По данни на КНСБ за периода от края на 2007 г. досега броят на освободените от работа в цигарените фабрики в страната надхвърли 3000 работници и служители, като голяма част от тях са работили в отрасъла повече от 30 години. Освен тези лица, тютюнопроизводителите също остават без работа, поради намаленото производство на тютюн. В този контекст, проектът “Собствен бизнес – смяна на професията” има за цел да подпомогне социалната адаптация и заетостта на 600 безработни лица, освободени от работа, в сферата на тютюнопроизводството и тютюнопреработването, чрез тяхното мотивиране за активно поведение на пазара на труда, обучение за повишаване на пригодността им за заетост и насърчаване започването на собствен бизнес.
Проектът се реализира в рамките на 6 месеца през 2009 г. и обхваща регионите, където са развити най-силно отраслите на тютюнопреработването и тютюнопроизводството – Благоевград, Стара Загора, Пловдив, Хасково, Кърджали, Плевен, Шумен и Ямбол.
Изпълнението на проекта стартира с информиране и подбор на потенциални бенефициенти. След сформиране на групи за участие, безработните лица ще преминат мотивационно обучение в рамките на 40 учебни часа за 5 учебни дни под формата на семинари и адаптационни тренинги. Лицата ще бъдат обучени за използване на способи и механизми за самооценка и формулиране на нагласи и очаквания; възможности за реализация на пазара на труда; информиране относно свободни работни места; представяне пред работодател; изготвяне на документи за кандидатстване за работа; възможности за включване в обучение за придобиване на професионална квалификация; подготовка за трудова реализация – механизми за самонаемане и стартиране на собствен бизнес; информиране по основни въпроси от Кодекса на труда и Закона за здравословни и безопасни условия на труд.
Специалисти – консултанти на КНСБ изготвят индивидуален профил на всяко безработно лице, който включва информация за индивидуалните качества на лицето, професионална квалификация и опит, нагласа за работа, самооценка на притежаваните знания и умения, очаквана реализация на пазара на труда, желание за обучение; наличие на пречки и ограничения. Ще бъдат предоставени индивидуални консултации на безработните лица, в съответствие с идентифицираните конкретни потребности и планираната бъдеща работа с тях.
След преминаване на мотивационното обучение 500 лица ще бъдат включени в обучение за развитие на предприемачески умения за започване на малък семеен бизнес. Обучението ще се проведе в рамките на 280 учебни часа за 35 учебни дни и ще включва запознаване с нормативната уредба, регламентираща стопанската дейност на малките и средните предприятия; основните въпроси на икономиката, организацията и управлението на малка и средна фирма; управление на човешките ресурси; видове документи и правната им тежест, процеса на документооборота; правилата за обработване, сортиране и съхранение на документация и др. По време на обучението лицата ще придобият знания и умения за развитие на бизнес идея; разработване на бизнес план; избор на доставчици; определяне на източници за финансиране на бизнеса и др.
Успешно завършилите обучението и положили изпити лица ще получат удостоверение за обучение по част от професията “Сътрудник в малък и среден бизнес”. На 30% от най-успешно представилите се, КНСБ и Независимият синдикат на тютюноработниците, ще съдействат за намиране на работа или за започване на самостоятелен бизнес.
Проектът на КНСБ “Пак ще успеем” е насочен към безработни учители и непедагогически персонал, освободени от системата на средното образование, в резултат на провежданата реформа. Освобождаването от работа на педагогически и непедагогически персонал е свързано с оптимизиране на училищната мрежа и закриване на училища в някои райони на страната. По данни на Синдиката на българските учители над 8000 учители са били освободени от образователната система, от които около 4000 са регистрирани в бюрата по труда със статут на безработни. Това са специалисти със солидна подготовка в различни области на знанието и опит в общуването. За да не загубят своята квалификация те следва да бъдат включвани в курсове за допълнително професионално обучение, както и в обучение за придобиване на ключови компетентности. Чрез повишаване на своята пригодност за заетост лицата ще могат да си намерят нова работа, да започнат самостоятелна дейност или да се върнат на работа в сферата на образованието. Допълнителното обучение ще им осигури и достъп до нови информационни източници, ползване на Интернет, възможности за мобилност, вкл. и за обмяна на чуждестранен опит.
Проектът “Пак ще успеем” се реализира на територията на цялата страна до края на 2009 г. Предвижда се в обучение да бъдат включени общо 1000 лица, освободени от работа в системата на средното образование и регистрирани като безработни в дирекциите “Бюро по труда”. В зависимост от конкретните потребности на лицата, те ще бъдат включени в обучение за придобиване на ключови компетентности, като работа с компютър и овладяване на чужд език или в обучение по част от професията “Сътрудник в малък и среден бизнес”, специалност “Малък и среден бизнес”.
Изпълнението на проекта започва с информиране на безработните лица за възможностите за участие, като регионалните структури на Синдиката на българските учители ще съдействат за насочване на нерегистрирани и неработещи педагогически кадри към дирекциите “Бюро по труда” за включване в проекта. Със съдействието на бюрата по труда ще се извърши анкетирането, подбора и формирането на групите от бенефициенти по проекта.
Консултанти на КНСБ изготвят индивидуален профил на всяко безработно лице, участващо в проекта, включващ: информация за лицето относно индивидуалните му качества, налична професионална квалификация, професионален опит, нагласа за работа, самооценка на знания и умения, очаквана реализация на пазара на труда, желание за обучение; наличие на пречки и ограничения; впечатления на консултанта от срещата с лицето; планирана бъдеща индивидуална работа с лицето; създаване на лично досие на лицето. На всяко безработно лице, включено в проекта, ще бъдат предоставени индивидуални консултации, в съответствие с конкретните му потребности: информиране и консултиране относно предварително изготвения му индивидуален профил и заключение на консултанта; информиране и консултиране за наличие на конкретни работни места; възможности за професионална квалификация, съгласно индивидуалния профил и нагласите на лицето.
Предвижда се 600 от включените в обучение лица да бъдат обучени по английски език за две нива по езиковата система ВВС 1 и ВВС 2 в рамките на 240 учебни часа и за придобиване на компютърна грамотност в рамките на 100 учебни часа. Всяко включено лице се обучава за придобиване и на двете ключови компетентности.
Други 400 безработни лица ще имат възможност да придобият квалификация по част от професията “Сътрудник в малък и среден бизнес”. Продължителността на това обучение е 35 учебни дни в рамките на 280 учебни часа.
На успешно завършилите обучението за придобиване на ключови компетентности ще бъдат издадени сертификати за завършено чуждоезиково и компютърно обучение. Успешно завършилите професионалното обучение за малък и среден бизнес ще получат официално признато удостоверение за придобита квалификация по част от професията “Сътрудник в малък и среден бизнес”. На най-малко 30% от успешно завършилите обучението ще бъде осигурена реализация на пазара на труда чрез наемане на работа при работодател или чрез съдействие за започване на самостоятелна дейност.
Изпълнението на двата проекта се финансира от държавния бюджет за активна политика на пазара на труда. За насърчаване участието в обучение, на всяко лице се предоставят средства за стипендия и при необходимост – средства за транспорт. Осигурена е и групова рискова застраховка за включените в обученията безработни лица за срока на съответното обучение.
Конфедерацията на независимите синдикати в България и нейните териториални структури предоставят учебни зали и оборудване, а Колежът за работническо обучение към КНСБ реализира обученията.
МТСП осигурява обща координация по изпълнение на проекта, осигурява необходимите финансови средства за реализирането му, издава заповеди за изменение и допълнение на проекта при необходимост.

Искра ПЕТРОВА, главен експерт в дирекция “Политика на пазара на труда” – МТСП
Ивайло НАЙДЕНОВ, държавен експерт в дирекция “Политика на пазара на труда” – МТСП

Месечни списания

месечно списание Труд и право - 2024 г.
списание Счетоводство данъци и право
месечно списание Собственост и право
месечно списание Търговско и облигационно право

Компютърни продукти

Компютърен продукт ЕПИ Труд и социално осигуряване
компютърен продукт ЕПИ Счетоводство и данъци
Компютърен продукт ЕПИ Собственост
Компютърен продукт ЕПИ Търговско и облигационно право

Избрани публикации

0
    Кошница
    Изпразнете кошницатаОбратно към магазина