Списание „Труд и право“, 2024 г., бр. 04
(обн. ДВ, бр. 27 от 29.03.2024 г.)
На 14.03.2024 г. Народното събрание прие Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда (обн. ДВ, бр. 27 от 29.03.2024 г.), с който се уреждат нови правила за работата от разстояние.
Тези промени бяха предизвикани от развитието през последните години на информационните технологии. Това неизбежно доведе до промени в организацията на работата, включително до повишаване на възможностите за изпълнението й извън помещенията на работодателя, така и до необходимостта от развитие на нормативната уредба, с оглед на осигуряване на гъвкавост при организацията на работата и сигурност за страните по трудовото правоотношение, включително по отношение на организацията на здравословните и безопасни условия на труд, трудовите злополуки, отчитането на работното време, на извършената работа от разстояние и контрола на работното време.
Още от 2011 г. в Кодекса на труда бяха регламентирани изискванията при организация на работата от разстояние. С тази нормативна уредба бяха въведени основните изисквания на Европейското рамково споразумение за работа от разстояние (Framework agreement on telework). Въпреки това, пандемията от COVID-19, както и бързото развитие на телекомуникационните технологии доведоха до широко приложение на работата, извън помещенията на работодателя. През този период на ограничени възможности за работа в офиса на работодателя се установи, че има някои пречки пред безпроблемното ползване на работата от разстояние и в резултат на тези практически затруднения при организирането й се наложи нормативната уредба да се промени чрез допълнителна нормативна регламентация.
Това също стана ясно и от приетото през май 2021 г. становище на Икономическия и социален съвет на тема „Ефекти от прилагането на работата от разстояние в България“.
Поради това в Националния план за възстановяване и устойчивост е предвидена реформа „Разрастване България“, една от мерките в която е свързана с промени в Кодекса на труда, с които да се осигури по-голяма гъвкавост при работа от разстояние, включително по отношение на организацията на здравословните и безопасни условия на труд, отчитането на свършената работа и контрола на работното време.
Приетите изменения и допълнения в КТ имат за цел да се усъвършенства трудовото законодателство, като се осигури:
– по-голяма гъвкавост и сигурност при работата от разстояние, включително по отношение на организацията на здравословните и безопасните условия на труд, отчитането на работата и контрола на работното време;
– равнопоставеност при гарантирането на трудовите възнаграждения между командированите в рамките на предоставяне на услуги работници и служители, и работниците и служителите към трудовото правоотношение на които се прилага българското трудово законодателство.
В този брой ще представим промените в Кодекса на труда относно работата от разстояние, с цел правилното им практическо приложение.
……………………….
Цялата статия може да видите в списание “Труд и право” и Компютърен информационен продукт ЕПИ Труд и социално осигуряване
Величка МИКОВА, юрист