Съгласно приетите промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, в сила от началото на 2009 г., през настоящата година данъчните облекчения, които могат да ползват физическите лица, са сравнително по-малко спрямо предвидените за миналата година. Така например, от началото на 2009 г. отпадна възможността за ползване на данъчни облекчения за деца, както и на облекчението за дарения, когато дарението е в полза на физически лица (например даренията в полза на инвалиди, социално слаби, наркозависими лица и т.н.).
Данъчно облекчение за лица с намалена работоспособност
Това облекчение могат да ползват лицата с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност. Посредством него на тези лица се дава възможност да намалят годишната си данъчна основа със 7920 лв. Облекчението може да се ползва включително за годината на настъпване на неработоспособността, както и за годината на изтичане срока на валидност на експертното решение на ТЕЛК (НЕЛК), в което е определена намалената работоспособност.
Данъчно облекчение за лични вноски за доброволно осигуряване и застраховане
Този вид облекчение е ограничено до 10 на сто от сбора на годишните данъчни основи и може да се ползва от физическите лица, които през 2008 г. са направили лични вноски за допълнително доброволно осигуряване или вноски за застраховка “Живот”.
Данъчно облекчение за дарения
Както по-горе беше споменато, от кръга на получателите на дарения през тази година бяха изключени физическите лица. Така за доходи, получени през предходната 2008 г., физическите лица могат да ползват данъчно облекчение за дарения, когато дарението е в полза на юридически лица, институции или организации, изрично посочени в данъчния закон.
До 5 на сто от данъчната си основа могат да намалят физическите лица, които направят дарение в полза на здравни или лечебни заведения; на специализирани институции за предоставяне на социални услуги, както и на Агенцията за социално подпомагане и на Фонд “Социално подпомагане” към министъра на труда и социалната политика. Облекчението е валидно и при дарение в полза на специализирани институции за деца съгласно Закона за закрила на детето, както и на Домове за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа, на детски ясли, детски градини, училища, висши училища или академии.
Задължените лица могат да намалят размера на данъка си и ако направят дарение на бюджетно предприятие, на някое от регистрираните в страната вероизповедания, на специализирани предприятия или кооперации на хората с увреждания, както и в полза на Агенцията за хората с увреждания; на Българския Червен кръст; на културни институти, читалища, както и за целите на културния, образователния или научния обмен по международен договор, по който Република България е страна; на юридически лица с нестопанска цел, регистрирани в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност; а също и на фонд “Енергийна ефективност”. Данъчното облекчение може да се ползва и при дарение в полза на комуни за лечение на наркозависими.
До 15 на сто от данъчната си основа могат да намалят лицата, ако извършат дарение за културата, а до 50 на сто, ако дарението им е в полза на Център “Фонд за лечение на деца”.
Важно е да се знае, че общият размер на данъчното облекчение за дарения не може да превишава 65 на сто от сумата на годишните данъчни основи.
Данъчно облекчение за млади семейства, които изплащат вноски по ипотечен кредит
Това ново данъчно облекчение ще се ползва с подаване на данъчната декларация през 2010 г. Причината за това е, че законодателят предвиди, че сумата от годишните данъчни основи се намалява с направените през 2009 г. лихвени плащания върху първите 100 000 лв. по ипотечен кредит.
От това облекчение през 2010 г. ще могат да се възползват семейства, които имат сключен граждански брак и при които ипотечният кредит е сключен с един от двамата съпрузи. Допълнителни изисквания за ползване на облекчението са данъчно задълженото лице и/или съпругът/ата да не са навършили 35-годишна възраст към датата на сключения договор за ипотечен кредит, както и ипотекираното жилище да е единствено жилище за семейството през данъчната година.
Национална агенция за приходите