Изкуственият интелект и последствията за пазара на труда

Списание „Труд и право“, 2024 г., бр. 03

„Предприятието на бъдещето ще има двама работници.
Един човек и едно куче. Човекът ще е там да храни кучето.
А кучето ще е там, за да пази човека да не пипа оборудването.“
Уорън Бенис

Това ли е бъдещето?
Отдавайки се на тревогата от загуба на работни места, неусетно пропускаме „голямата картина“ и все повече започваме да възприемаме изкуствения интелект (AI) като заплаха, а не като предизвикателство.
Добрата новина е, че изкуственият интелект умножава колосално възможностите на човека, производителността и бизнес ефективността.
Лошата е, че промяната се случва толкова бързо, че изпреварва способността на хората да се адаптират навреме. Това може да задълбочи социалните неравенства и да увеличи риска от изпадане в непригодност и неравнопоставеност на пазара на труда.
Развитието на изкуствения интелект не е само поредната индустриална революция, а скок в човешката цивилизация. Може би след време ще се говори за епоха преди изкуствения интелект и епоха след изкуствения интелект. Прогнозите са, че пазарът на генеративен AI ще допринесе за богатството на световната икономика със зашеметяващите 4 трлн. долара, а внедряването му в по-широката индустрия ще създаде добавена стойност в размер над 15 трлн. долара.
Не можем да спрем промяната. Можем да посрещнем предизвикателството с ясната представа, че това неизбежно се случва и да се стремим да сме максимално добре подготвени за новата реалност. Сам по себе си, изкуственият интелект няма да ни замени, но можем да бъдем заменени от тези, които знаят как да го използват. Така че не трябва да чакаме промяната да се случи и после да се нагодим към нея, а предварително да се замислим за това, как нашите способности и умения ще се впишат в свят, управляван от изкуствения интелект. Бъдещето, включително и уменията на бъдещето, са въпроси, които се решават в настоящето.

Въздействие на изкуственият интелект върху професиите и уменията

Автоматизацията засегна предимно работни места, свързани с полагане на физически труд. Сега изкуственият интелект започва да заменя когнитивните способности на човека т.е. подложени на риск са работни места и професии с преобладаващо умствен труд. Изкуственият интелект се справя успешно с времеемки операции, които могат да се автоматизират, с рутинни роли и задачи, които могат да се кодират, с управление на данни, с оптимизиране, анализ и прогнозиране, с оценка на алтернативи за вземане на решения и персонализиран маркетинг. Това е характерно за стотици професии и около 35% от работните места в българската икономика. Но заплахата не е за отделна професия или работно място като цяло. Заплахата е по-скоро за определени дейности и задачи, които се извършват в рамките на отделна професия и на конкретно работно място. Става дума за трансформация на работни места, за промяна в характера на работата и в същността на професиите.

Наистина ще бъдем свидетели и на закриване на работни места под въздействие на изкуствения интелект, но това няма да се случва веднага, а постепенно в следващите 10 години. Международната организация на труда наскоро отбеляза, че е малко вероятно AI да предизвика значителна криза с безработица. По данни на организацията, в световен мащаб само 4% от заетостта при жените и 2% от заетостта при мъжете е съставена от работни места, които могат да бъдат отнети от изкуствен интелект. Според международния индекс за риск от трансформация и отпадане, най-засегнати от изкуствения интелект ще са работни места и професии, като администратори и офис служители, дизайнери, преводачи, създатели на съдържание (копирайтери) и редактори, счетоводители, касиери, калкуланти, специалисти ТРЗ, данъчни специалисти, юристи, служители в кол центрове, банкови служители, финансови брокери, застрахователи, пощенски служители, туристически агенти, пазарни анализатори, специалисти доставки, складиране, логистика, технически контрол и надзор.

Но опитът показва, че в периоди на технологични промени се разкриват повече нови работни места, отколкото се закриват. Проблемът е, че тези нови работни места ще изискват друго и по-високо ниво на знания, умения и способности. Става дума за по-високо развити технологични умения, STEM умения, креативност, иновативност, аналитично и латерално мислене, умения за учене, за работа в непредвидима, динамично променяща се среда и не на последно място меки умения. Изключително важни стават уменията за търсене, селектиране, съпоставяне и критична оценка на информация (критичното мислене). AI има механизъм на действие, който ни води към конкретна информация и ако не умеем да задаваме правилните параметри (въпроси) или не проявяваме критично мислене, можем да попаднем в капана на алгоритмите му, които да ни насочат в грешна посока или към безполезна база от данни.

Изкуственият интелект ще катализира промени и ще проправи пътя към повече възможности за работа. Той ще допринесе за създаването на множество нови професии, като етичен експерт по AI, дилър AI, треньор AI, продуктов мениджър AI, изследовател на данни, брокер на данни, специалист по проследяването на оперативните инструкции на AI (достоверност на информацията), програмист на ботове, инженер по обработка на естествен език, инженер машинно обучение, инженер компютърно зрение, инженер JOT технологии, специалист блокчейн технологии, специалист квантова криптография и др.

Професии и работни места, които няма да са подвластни на АI

Все пак, има немалко професии и работни места, които няма да бъдат отнети от изкуствения интелект:
· на първо място, тези които съдържат задачи, изискващи изразени човешки качества, като емпатия, емоционална интелигентност, въображение, интуиция, сложни междуличностни отношения и управление на хора;
· на второ място, това са творческите професии – учени, изследователи, професии в здравеопазването, образованието, социалните дейности, изкуството, забавлението, спорта;
· на трето място, това са работни места, които изискват мобилност, физическа сръчност, майсторство и способност за нестандартно мислене и решаване на проблеми в нерутинна и непредсказуема среда. Това са работни места, свързани с поддръжка, ремонти, поправки, довършителна работа, строителство, транспорт, земеделие, техническа охрана и сигурност, противопожарна безопасност и др.
· на четвърто място, това са професии и работни места, които не изискват специална квалификация и се характеризират, предимно с физически труд, при който не е ефективно въвеждането на AI и процеси на автоматизация.

Според специалистите в много области ще има раздвоение между човека и машините – физическата работа ще остане, но контролните, надзорни и аналитични функции ще се изпълняват предимно от изкуствен интелект.

Ползите за хората от AI

Уcтaнoвeнo e, чe вpъзĸaтa мeждy вepoятнocттa paбoтнитe места дa бъдат заменени oт изкуствен интелект и вероятността paбoтeщитe дa ce възпoлзвaт успешно oт него, e мнoгo близĸa – 50/50. АI ще служи ĸaтo инструмент на хората, зa дa мoгaт тe дa ce съсредоточат върху пo-примамливи и пpeдизвиĸaтeлни зaдaчи, ĸoитo изискват чисто човешки качества, развит естествен интелект, по-задълбочено разбиране, въображение, креативност, емоционална интелигентност и вземане нa нестандартни решения. Изкуственият интелект помага на хората да разгърнат своя потенциал, облекчава всекидневието и ни дава възможност да упражняваме умения, които днес не използваме пълноценно, защото не ни остава време за тях или сме заети с дейности, които са под нивото на притежаваната компетентност. Години нapeд xopaтa ca били подлагани нa cиcтeмa, ĸoятo ги e пpинyждaвaлa дa yбивaт твopчecĸитe cи cпocoбнocти зa дa ce cъcpeдoтoчaт въpxy изпълнeниeтo нa спешни, cĸyчни и eднooбpaзни зaдaчи. AI облекчава човека и му дава възможност да разполага със свободата на собственото си самосъзнание, отделяйки повече време за себеактуализация и самоусъвършенстване. Човешкият мозък крие неподозирани възможности и днес сме изправени пред необходимостта да ги „извадим на бял свят“ и да постигнем човешко съвършенство в синхрон със съвършенството на машините и технологиите.

Изкуственият интелект ще елиминира предимството на натрупания трудов стаж. Това ще премахне изискванията за необходим професионален опит и ще даде възможност за равнопоставеност на пазара на труда и успешен старт на младите специалисти. Изкуственият интелект ще бъде достъпен за хора с всякакво ниво на технологични способности, така както всички използват електричеството, дори и да не разбират как работи. IA ще насърчи приобщаването на хората с увреждания, ще създаде специфични за техните потребности работни места и ще подпомогне тяхната пълноценна реализация на пазара на труда. AI ще формира среда и предпоставки за професионално усъвършенстване през целия живот, съобразено с потребностите и когнитивните възможности на всяка възраст. Системите за управление на знанието, базирани върху AI, ще предоставят равнопоставен достъп на поколенията работещи до ресурси за професионално израстване, разгръщане на потенциала и за удължаване на пълноценния трудов живот.

Изкуственият интелект ще бъде там, където го допуснем. Трябва да бъдем бдителни и да оценяваме рисковете и последствията. По всичко личи, че предстои епоха, управлявана от изкуствения интелект. Но дори и да е така, един фактор остава незаобиколим – човешката намеса. Качествата, които ни правят хора – мечтите, ентусиазмът, вдъхновението, талантът, волята, страстта, въображението, състраданието, емпатията и любовта, няма да бъдат заменени от нито една машина или алгоритъм.

Д-р Томчо ТОМОВ, директор на Национален център за оценка на компетенциите към Българската стопанска камара

Месечни списания

месечно списание Труд и право - 2024 г.
списание Счетоводство данъци и право
месечно списание Собственост и право
месечно списание Търговско и облигационно право

Компютърни продукти

Компютърен продукт ЕПИ Труд и социално осигуряване
компютърен продукт ЕПИ Счетоводство и данъци
Компютърен продукт ЕПИ Собственост
Компютърен продукт ЕПИ Търговско и облигационно право

Избрани публикации

0
    Кошница
    Изпразнете кошницатаОбратно към магазина