Ваучерите – нов механизъм за обучение на заети и безработни лица

 

 

Наличието на високо равнище на образование и квалификация предполага и повече възможности за личностно развитие и благоденствие и повишава потенциала за реализация на пазара на труда. Изследване на бъдещите потребности от умения и квалификации, проведено от Европейския център за развитие на професионалното обучение (СЕДЕФОП) през 2008 г. показва, че заетостта в Европа ще нарасне с над 20 млн. работни места между 2006 и 2020 г., като преобладаващо те ще бъдат за лица със средно и по-високо образование. В същото време възможностите за заетост за нискоквалифицирани лица без образование ще намаляват. Според изследването се очаква намаление с 12,5 млн. работни места за лица без или с ниска степен на квалификация.
Докато някои икономисти считат, че пазарът сам ще уравновеси този дисбаланс в работните места, то други призовават към държавна политика за осигуряване на повече възможности за образование и обучение. Същевременно фирмите предпочитат да наемат квалифицирани специалисти, вместо да инвестират средства в обучение, като се аргументират с ограничените финансови ресурси. От друга страна, определени групи от населението, особено тези с ниско образование, срещат ограничения в достъпа и възможностите за финансиране на обучението.
В този контекст, ваучерите за обучение са познати в европейската практика като съвременни финансови инструменти за насърчаване на лицата за учене, чрез финансиране от страна на държавата на част или на всички разходи за обучение.
За разлика от познатите механизми за директно финансиране на обучаващите институции, ваучерите за обучение са поименни и се предоставят директно на лицата, които имат свобода да избират вида обучение и обучаващата институция. По този начин финансирането следва търсенето на услугата, което предполага и постигане на по-голямо съответствие на предлаганото обучение с потребностите от обучение.

Въвеждането на ваучери за обучение в българската практика, като нов механизъм за финансиране на обучение, стана факт с приемане на Постановление № 251 на Министерския съвет от 21.10.2009 г. (обн. ДВ, бр. 85 от 27.10.2009 г.). Като начало, ваучерите за обучение ще се прилагат при реализация на проекти за обучение на заети и безработни лица, финансирани по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” (ОП РЧР), приоритетна ос 1 “Насърчаване на устойчивата заетост и развитие на пазара на труда, насърчаващ включването” и приоритетна ос 2 “Повишаване производителността и адаптивността на заетите”.
Ваучерите за обучение са поименни ценни книги с фиксирана номинална стойност в лева, даваща право на притежателя й да се включи в обучение. Като ценни книги, ваучерите ще имат серия, номер и осигурена защита, а тези с нарушена цялост или недоказуема автентичност няма да бъдат платими. Право да предоставя ваучери ще има само Агенцията по заетостта (АЗ), която ще поддържа на електронната си страница (www.az.government. bg) публичен регистър на предоставените ваучери, както и на ваучерите, които са унищожени, с нарушена цялост или изгубени.
Чрез ваучери за обучение ще се финансира обучение за придобиване на професионална квалификация и/или обучение за придобиване на ключова компетентност. Обучението за професионална квалификация може да бъде за придобиване на I-ва, II-ра или III-та квалификационна степен или по част от професия. Може да се избират обучения по професиите, включени в Списъка на професиите за професионално образование и обучение (одобрен със заповед на министъра на образованието, младежта и науката), с изключение на обучения по професии в областта на горското, рибното и селското стопанство. Обученията за ключови компетентности са определени съгласно Европейската квалификационна рамка и могат да бъдат обучения за общуване на роден език, общуване на чужди езици, математическа компетентност и основни знания в областта на природните науки и технологиите, дигитална компетентност, умение за учене, обществени и граждански компетентности, инициативност и предприемачество. Единствено няма да се финансира обучение за ключовата компетентност: културна осъзнатост и творчески изяви. Конкретните видове и степени на обучение ще се определят в съответните проекти на ОП РЧР.
Обученията чрез ваучери ще бъдат финансирани изцяло от ОП РЧР и няма да се изисква съфинансиране от страна на лицето, получило ваучер, или от работодател. Стойността на ваучера ще зависи от вида и продължителността на избраното обучение. За обучения за придобиване на професионална квалификация, ваучерите ще бъдат:

  • за първа степен, с продължителност не по-малка от 300 учебни часа – 600 лв.;
  • за втора степен, с продължителност не по-малка от 660 учебни часа – 1200 лв.;
  • за трета степен, с продължителност не по-малка от 960 учебни часа – 1800 лв.;
  • за част от професия по първа квалификационна степен, с продължителност не по-малка от 200 учебни часа – 400 лв.;
  • за част от професия по втора квалификационна степен, с продължителност не по-малка от 300 учебни часа – 600 лв.;
  • за част от професия по трета квалификационна степен, с продължителност не по-малка от 600 учебни часа – 1125 лв.
  • За обучения за придобиване на ключови компетентности, ваучерите ще бъдат:
  • за обучения по ключова компетентност “Общуване на роден език” с продължителност не по-малка от 16 учебни часа – 70 лв.;
  • за обучения по ключова компетентност “Общуване на чужди езици” с продължителност не по-малка от 300 учебни часа и три нива на обучение – 700 лв.
  • за обучения по ключова компетентност “Математическа компетентност и основни знания в областта на природните науки и технологиите” с продължителност не по-малка от 30 учебни часа – 140 лв.;
  • за обучения по ключова компетентност “Дигитална компетентност” и с продължителност не по-малка от 45 учебни часа – 250 лв.;
  • за обучения по ключови компетентности “Умение за учене”, “Обществени и граждански компетентности” и “Инициативност и предприемачество” с продължителност не по-малка от 30 учебни часа – 140 лв.

Обучение срещу ваучери ще могат да предоставят обучаващи институции, които отговарят на определени условия:

  • създадени са в съответствие с действащото законодателство;
  • за обучение за професионална квалификация – имат право да осъществяват обучение съгласно Закона за професионалното образование и обучение и имат лиценз за обучение по съответната професия/специалност, когато се изисква;
  • нямат прекратени договори през последните две години;
  • нямат изискуеми задължения към държавния бюджет;
  • представляват се от лица, които не са осъждани;
  • не са в процедура на несъстоятелност или ликвидация;
  • разполагат с необходимата за съответното обучение база и оборудване;
  • имат разработени учебни програми за съответното обучение.

За да могат да осъществяват обучение срещу ваучери, обучаващите институции, които отговарят на условията, трябва да подадат в АЗ заявления за кандидатстване. Одобрените институции ще бъдат включени в списък, от който лицата, одобрени за финансиране чрез ваучери, ще могат да избират обучаваща институция, и ще подпишат споразумения с АЗ. Списъкът ще се утвърждава от изпълнителния директор на АЗ, след съгласуване със Съвета към изпълнителния директор на АЗ. Списъкът ще се публикува на интернет страницата на АЗ и на интернет страницата на ОП РЧР и ще се поставя на информационните табла в дирекциите “Бюро по труда” и техните филиали. До 31 януари всяка година обучаващите институции от Списъка ще трябва да декларират или удостоверяват, че отговарят на горепосочените условия. Списъкът ще се актуализира всеки месец чрез включване на утвърдени новоподадени заявления или отпадане на обучаващи институции.
Агенцията по заетостта ще изплаща на обучаващите институции средствата след успешно приключване на обучението. Заплащането ще се извършва срещу представяне на ваучер и документи, удостоверяващи завършено обучение от съответното лице. Средствата, които ще се изплащат на обучаващите институции, могат да бъдат само на стойността на ваучера в лева, посочена върху него, за съответното обучение. В стойността на ваучера са включени всички присъщи разходи, свързани с обучението, включително дължимите данъци съгласно българското законодателство. Стипендиите и средствата за транспортни разходи на обучаващите се безработни и заети лица, когато съответните проекти по ОП РЧР го предвиждат, ще се изплащат от АЗ директно на лицата.
Едно и също лице, независимо дали е заето или безработно, има право да получи само един ваучер за професионално обучение и само един ваучер за обучение по ключова компетентност в рамките на периода на действие на ОП РЧР, т.е. до 2013 г. включително. За да получат финансиране чрез ваучери, лицата кандидатстват индивидуално чрез попълване на заявление, в което посочват желаното от тях обучение. За да получат одобрение за финансиране, те трябва да отговарят на определени критерии за допустимост, които ще се определят в съответните проекти по ОП РЧР. Одобрените за финансиране лица трябва да изберат обучаваща институция за желаното от тях обучение от Списъка на обучаващите институции, утвърден от изпълнителния директор на АЗ. От списъка лицата ще могат да получат информация освен за одобрените институции за обучение чрез ваучери и за професиите/специалностите или ключовите компетентности, по които съответните обучаващи институции извършват обучение, населените места и адресите, където ще се извършват обучения, както и координати за връзка с тях. Лицата могат да променят обучаващата институция преди издаване на ваучера за обучение.
Предоставените ваучери задължително ще съдържат изписано името на лицето приносител на ваучера, конкретния вид обучение, наименованието на избраната от лицето обучаваща институция, номинална стойност, срок на валидност в зависимост от вида обучение, дата и печат. Лицата ще се включват в обучение срещу предоставяне на ваучерите на обучаващите институции. Ваучерите за обучение не може да се преотстъпват на други лица или да се ползват за включване в обучения, които не са допустими по съответната схема. Не може да се заменят срещу пари; срещу други услуги освен за обучението, което е изрично описано във ваучера, не могат да се ползват като разплащателно средство за обучение, предоставено от обучаващи институции, които не са включени в Списъка, утвърден от изпълнителния директор на Агенцията по заетостта.
За периода на изпълнение на ОП РЧР се предвижда чрез предоставяне на ваучери в обучение да се включат около 109 000 лица. Първите операции, които ще използват ваучери за обучение ще бъдат: “Аз мога” – за обучение за професионална квалификация и/или ключови компетентности на заети лица, “Развитие” – за обучение за професионална квалификация на лица, освободени от работа след 01.11.2008 г. в следствие на преструктуриране или закриване на предприятието, намаляване обема на работа или закриване на част от производството, и “Адаптивност” – за обучение за професионална квалификация и/или ключови компетентности на заети лица, преминали на непълно работно време.

Искра ПЕТРОВА, главен експерт в дирекция “Политика на пазара на труда”, Министерство на труда и социалната политика

Месечни списания

месечно списание Труд и право - 2024 г.
списание Счетоводство данъци и право
месечно списание Собственост и право
месечно списание Търговско и облигационно право

Компютърни продукти

Компютърен продукт ЕПИ Труд и социално осигуряване
компютърен продукт ЕПИ Счетоводство и данъци
Компютърен продукт ЕПИ Собственост
Компютърен продукт ЕПИ Търговско и облигационно право

Избрани публикации

0
    Кошница
    Изпразнете кошницатаОбратно към магазина