Развитие на самостоятелна стопанска дейност от лица с 50 и над 50 на сто трайно загубена работоспособност

Разяснение

Осигуряването на възможности за трудова реализация на хората с увреждания е неделима част от мерките за пълноценното им социално включване. В редица основополагащи нормативни актове, свързани с тази целева група, се акцентира върху нуждата от повишаване на трудовата им заетост в условията на пазарната икономика.
Агенцията за хората с увреждания (АХУ) е натоварена с реализацията на редица програми, които целят създаване на заетост на лица в неравностойно положение. Една от тях е финансовото стимулиране на хора с увреждания за започване на нов или развитие на вече съществуващ самостоятелен бизнес. Дейността на Агенцията за хората с увреждания по тази програма започва през 2006 година. С влизането в сила на Закона за интеграция на хората с увреждания тази дейност на агенцията беше нормативно регламентирана в чл. 31 от закона и чл. 19 от правилника за неговото прилагане. По предложение на Агенцията за хората с увреждания министърът на труда и социалната политика утвърди специална Mетодика за финансиране на проекти на лица с трайно загубена работоспособност, желаещи да започнат или развият самостоятелна стопанска дейност.
Основният принцип за отпускане на субсидия съгласно методиката в размер до 15 000 лв. е на базата на оценка на разработен от кандидата проект. Оценяването се извършва въз основа на предварително разработени и оповестени критерии и показатели от определена от изпълнителния директор на АХУ комисия, която заседава веднъж на всеки три месеца. Отпусканите средства представляват държавна субсидия, която не се възстановява от бенефициентите. Агенцията за хората с увреждания упражнява контрол по разходването на средствата и върху развитието на дейността на субсидираното предприятие в рамките на срока на сключения между нея и бенефициента договор (минимум 34 месеца).
Кой може да кандидатства по програмата?
По програмата могат да кандидатстват физически лица с 50 и над 50 на сто трайно загубена работоспособност или фирми (ЕТ или ЕООД), чиито собственици са такива лица. Процентът на загубена работоспособност се доказва с валидно решение на териториалната експертна лекарска комисия (ТЕЛК), което не трябва да забранява всякакъв вид труд или труд, който се предвижда да бъде осъществяван след одобрението на проекта.
Приемат се проекти на кандидати от цялата страна.
До участие в програмата не се допускат:
1. Кандидати, които нямат разработен проект и бюджет (по образец).
2. Кандидати, които имат непокрити задължения към държавата (удостоверенията за липсата на непокрити задължения се издават от Националната агенция за приходите).
3. Кандидати, които в момента на кандидатстване ползват преференции по чл. 49 от Закона за насърчаване на заетостта, според който на безработни лица може да се предоставят средства за започване на самостоятелна стопанска дейност като микропредприятие по одобрен от териториалното поделение (“Бюро по труда”) на Агенцията по заетостта бизнес-проект. Липсата на преференции се доказва с декларация от кандидата.
4. Кандидати, които имат основана фирма, чийто годишни приходи от дейността през предходните две години е надхвърлила 50 000 лв., което се доказва с представяне на годишни данъчни декларации.
5. Лица с увреждания или техни учредени еднолични предприятия, чиито предложения имат за цел получаване на доходи от отдаването под наем на придобитото по проекта имущество или развитието на хазартни игри.
Считано от 01.01.2007 г., след пълноправното членство на РБългария в Европейския съюз, не се отпускат субсидии за осъществяването на следните видове дейности:
а) за дейности от отрасъл “Рибарство и аквакултури”;
б) за първично производство на селскостопански продукти, посочени в Приложение № 1 от Договора за създаване на Европейската общност;
в) за дейности по преработка и реализация на селскостопански продукти, посочени в същото приложение от Договора за създаване на Европейската общност, в следните случаи:
• когато размерът на субсидията е определен въз основа на цените или количествата на продуктите, които биват изкупувани от производителите или предлагани на пазара от съответните предприятия;
• когато условие за предоставяне на помощта е същата да бъде прехвърлена частично или изцяло на първичните производители;
г) за дейностите, свързани с износ за трети страни или държави членки на ЕС, и по-конкретно помощите, пряко свързани с изнасяните количества, със създаването и функционирането на дистрибуторски мрежи или с други текущи разходи по експортната дейност;
д) за дейностите, поставени в зависимост от използването на местни вместо вносни стоки;
е) за дейностите от отрасъл “Въгледобив”;
ж) за придобиване на товарни автомобили, предоставяни на предприятията, които осъществяват сухопътни превози на товари за други лица или срещу възнаграждение;
з) не се субсидират предприятия в затруднено положение.
Какви действия трябва да предприеме кандидатът, с цел получаване на субсидия?
– Да подаде в Агенцията за хората с увреждания проект (в пет екземпляра) във вид на формуляр, придружен от подробен бюджет в две части и други документи, утвърдени в съответната методика.
– Ако кандидатства физическо лице, след спечелването на проекта то трябва да учреди фирма – ЕТ или ЕООД.
– Спечелилите кандидати трябва да сключат договор с Агенцията за хората с увреждания.
При констатиране на загуби от извършваната стопанска дейност или злоупотреби при използване на финансовите средства Агенцията за хората с увреждания може да предприеме законови мерки за възстановяване на отпуснатите вече средства.
Средствата се отпускат за покриване само на инвестиционни разходи:
• учредяване на ново предприятие;
• строително-ремонтни работи в размер до 20% от исканата субсидия;
• покупка на сграда – до 5000 лв.;
• оборудване на разкриваните работни места, едно от които задължително е на собственика на предприятието;
• стартов минимален оборотен капитал в размер до 15% от исканата субсидия;
• краткосрочен квалификационен курс за собственика в размер до 8% от исканата субсидия.
Трябва да се отбележи също така, че не се финансира покупката на земя и плащане на наем, реклама, транспортни разходи, възнаграждения и осигуровки, командировки, застраховки, погасяване на задължения и загуби от предишни дейности, такси за обслужване на банкови сметки.
Получилите финансиране от Агенцията за хората с увреждания еднолични собственици не могат да прехвърлят на други лица предприятието си и да продават или отдават под наем придобитото имущество до изтичане срока на договора с агенцията.
През 2006 г. в АХУ са постъпили 265 проекта по тази програма. Одобрените проекти, отговарящи на условията на чл. 31 ЗИХУ и чл. 19 ППЗИХУ, са 33. Общата субсидия, която е предоставена от агенцията за 2006 г., е в размер на 439 431 лв., като са финансирани проекти с най-разнообразна насоченост – селски туризъм, търговия, изработка на художествени паркети от масивна дървесина, информационно обслужване, обучение на водачи на МПС, скулптурна фотография, дърводелски услуги, пчеларство, таксиметрови услуги, ветеринарна дейност, счетоводни услуги, производство на бродерии и апликации, фотографски услуги, рекламна дейност, преводачески услуги, студио за масажи, производство на перилни препарати, разкриване на книжарница, производство на високотехнологични материали.
През 2007 г. са одобрени първите 12 проекта на стойност 166 035 лв. и в момента се сключват договори между Агенцията за хората с увреждания и спечелилите кандидати. Предстои второ разглеждане, а до края на 2007 г. ще има още два тура.

Жулиета СТАМЕНОВА, старши експерт в Агенцията за хората с увреждания

Месечни списания

месечно списание Труд и право - 2024 г.
списание Счетоводство данъци и право
месечно списание Собственост и право
месечно списание Търговско и облигационно право

Компютърни продукти

Компютърен продукт ЕПИ Труд и социално осигуряване
компютърен продукт ЕПИ Счетоводство и данъци
Компютърен продукт ЕПИ Собственост
Компютърен продукт ЕПИ Търговско и облигационно право

Избрани публикации

0
    Кошница
    Изпразнете кошницатаОбратно към магазина