Модел за изготвяне на правила и инструкции по безопасност и здраве при работа

Правилата и инструкциите по безопасност и здраве при работа са вътрешни актове на работодателя, с които се установяват изисквания при изпълнение на вид работа в производствените помещения, на територията на предприятието, на строителната площадка и на всички места, където се извършва дейност или се изпълняват служебни задължения и представляват превантивна мярка за намаляване на риска от злополуки.
Основната цел на инструкциите за безопасна работа е да се определят минималните мерки за безопасност и здраве и изискванията за съответния вид дейност или работа с работно оборудване (машина, съоръжение или уред), за да се гарантира безопасността на всички работещи, които могат да бъдат засегнати от тези дейности.

Правилата и инструкциите по безопасност и здраве могат да бъдат:

  • за длъжност – електротехник, мазач, продавач-консултант, дърводелец, златар;
  • за вид работа, дейност – производство на хляб, производство на мебели, добив на въглища, селско стопанство, ремонтна дейност;
  • за машина, съоръжение – струг, гатер, валяк, челен товарач;
  • за уред – електрическа ножица, електрическа печка;

Правилата и инструкциите по безопасност и здраве не трябва да противоречат на изискванията на нормативните актове и следва да са съобразени, ако има специални изисквания за формата и реда на съдържанието им. Те трябва да са ясни, да нямат съкращения, които биха затруднили разчитането им. Ако за дейността има определени норми, то задължително те трябва да са отбелязани в текста (например, тегло при ръчно пренасяне на тежести).
Всички правила и инструкции се утвърждават от работодателя и стават задължителни за изпълнение. Разработването на правилата и инструкциите за безопасна работа може да бъде възложено на органа по безопасност и здраве или на друг специалист от предприятието. При разработването им следва да се използват данни от технологичните паспорти на машините и съоръженията, характера на производство, технологичният процес, работното място. Те могат да бъдат допълвани с други форми на правила, които произтичат от анализа на рисковите фактори при изпълнение на определена дейност, която не е характерна за основното производство или има временен характер. Но целта е да се кажат ясно стъпките, които ще се следват и които са гаранция за опазване живота и здравето на работещите.
Задължение е на работодателя да даде на работниците инструкциите за безопасен труд, да ги постави на подходящи места или да ги използва при провеждане на инструктажите по безопасност и здраве при работа. Но задължително, работещите следва да са информирани за изискванията, които осигуряват безопасно изпълнение на дейността. Периодично се правят проверки на инструкциите и се предприемат коригиращи действия. Препоръчително е при длъжностното лице по здраве и безопасност при работа да се съхранява пълен комплект от инструкциите за всички професии и дейности в предприятието.
Задължение на работниците е да спазват посочените изисквания, за да запазят своя, както и на другите работници живот и здраве. Неизпълнението на тези изисквания следва да се разглежда като нарушение на трудовата дисциплина.
Няма матрица за реда на изискванията и формата на инструкцията по здраве и безопасност. Но в някои нормативни актове е посочена задължителна информация, която да се съдържа в писмените инструкции.
Според Наредба № 7 от 1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване, писмените инструкции трябва да са разбираеми за работещите, за които се отнасят, и да съдържат необходимата информация, в т.ч.:
1. условията за използване на работното оборудване;
2. предвидимите ненормални ситуации;
3. изискванията за безопасност и здраве при работа;
4. извлечените от опит заключения при използването на работното оборудване.

Според Наредба № 2 от 2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи инструкциите по безопасност и здраве съдържат:
1. правата, задълженията и отговорностите на лицата, които ръководят или управляват съответните трудови процеси;
2. изискваната правоспособност или квалификация на работещите за извършване на строително-монтажни работи по определени строителни технологии и на операторите на строителни машини и инструменти;
3. изискванията за здравословни и безопасни условия на труд:
а) преди започване, по време и при прекъсване, преустановяване и завършване на работата;
б) за използване на съответните строителни машини и другото работно оборудване;
в) при извършване на изпитвания и проби за функционалност на технологично оборудване и инсталации;

4. средствата за колективна защита и личните предпазни средства, необходими за изпълнение на работата, като се дава предимство на колективните пред личните;
5. други изисквания, свързани с конкретните условия на работа;
6. условията за принудително и аварийно преустановяване на работата, мерки за оказване на първа помощ на пострадалите при злополука и др.;
7. схема на местата за поставяне на знаците за безопасност на труда и пожарна и аварийна безопасност и на местата за поставяне на описанията на сигналите, подавани с ръка, и на словесните съобщения, които при необходимост се подават при работа.
8.
други изисквания, свързани с конкретните условия на работа.

Съществува практика, в която структурирането на съдържанието на инструкцията е:
1. Общи изисквания по здраве и безопасност при работа;
2. Изисквания за безопасност преди започване на работа;
3. Изисквания за безопасност по време на работа;
4. Изисквания за безопасност при аварийни ситуации;
5. Изисквания за безопасност след завършване на работа;

Разработването на инструкция за безопасна работа по предложения модел осигурява превенция за безопасност при изпълняваната дейност. За да не бъде инструкцията много обемна, тя може да направи препратка към други инструкции (например към инструкция за оказване на помощ при нараняване, отравяне, злополука) или към информационен лист, в който има и онагледяване със снимки, изображения.

image001
image002

 

Инж. Мария ХАСЪМСКА, експерт по безопасност и здраве при работа

Месечни списания

месечно списание Труд и право - 2024 г.
списание Счетоводство данъци и право
месечно списание Собственост и право
месечно списание Търговско и облигационно право

Компютърни продукти

Компютърен продукт ЕПИ Труд и социално осигуряване
компютърен продукт ЕПИ Счетоводство и данъци
Компютърен продукт ЕПИ Собственост
Компютърен продукт ЕПИ Търговско и облигационно право

Избрани публикации

0
    Кошница
    Изпразнете кошницатаОбратно към магазина