Липсата на подлежащи на принудително изпълнение публични задължения като условие за ползване на данъчни облекчения

Списание „Счетоводство, данъци и право“, 2025 г., бр. 5

Условието за липса на подлежащи на принудително изпълнение публични задължения е налице по отношение на ползване на облекчения по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), т. е. презумпцията е облекчения да се предоставят само на изрядните данъкоплатци. Това условие се изисква както при ползване на данъчните облекчения по закона, при ползване на отстъпка от данъка за довнасяне при по-ранно подаване на годишната данъчна декларация, така и по отношение на преотстъпването на данък за земеделските стопани по реда на ЗКПО.
Принудителното изпълнение на публичните задължения, е част от събирането на данъчните и осигурителните вземания, като принудително изпълнение на публични вземания се допуска въз основа на изпълнително основание. Изпълнителни основания за предприемане на принудително изпълнение на публични вземания могат да бъдат например ревизионен акт, независимо дали е обжалван; декларация, подадена от задълженото лице и др.
По отношение на това, кои задължения са подлежащи на принудително изпълнение, следва да се има предвид, че това са задължения за данъци, задължителни осигурителни вноски, глоби и имуществени санкции, с изтекла дата на доброволно плащане по актове, наказателни постановления и декларации, представляващи изпълнителни основания, като няма изискване да е започнала процедура по принудително изпълнение.
Задължения, които са опростени от президента на Република България, задължения със спряно изпълнение, погасени по давност и др. подобни не попадат в обхвата на това условие. Във връзка с условието за липса на подлежащи на принудително изпълнение публични задължения, са изразявани нееднократно общи становища от НАП.
На интернет-страницата на НАП, в секцията за електронни услуги, физическите лица, които притежават персонален идентификационен код (ПИК) или квалифициран електронен подпис (КЕП), могат да получат информация от данъчно-осигурителната им сметка за техните задължения или за тяхната липса.

1. Изискване за липса на задължения при ползване на данъчните облекчения по реда на ЗДДФЛ

Данъчните облекчения по ЗДДФЛ са за намалена работоспособност, доброволно осигуряване и застраховане, осигурителен стаж при пенсиониране, дарения, млади семейства, деца, деца с увреждания, безкасови плащания и ремонт и/или подобрения на недвижим жилищен имот и всички могат да се ползват с подаване на годишна данъчна декларация.

При ползване на данъчните облекчения с подаване на годишната данъчна декларация

Задължително условие за ползване на всички тези данъчни облекчения по ЗДДФЛ е данъчно задълженото лице да няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към датата на подаване на годишната данъчна декларация, включително когато се подава коригираща декларация по инициатива на физическото лице или по инициатива на орган по приходите.

ПРИМЕР: На 20.04.2025 г. физическо лице подава годишна данъчна декларация за 2024 г., като към тази дата няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения и ползва данъчно облекчение. При положение, че на 30 април вече има публични задължения, това няма да се отрази на възможността му да ползва данъчното облекчение за годината.

ПРИМЕР: На 20.04.2025 г. физическо лице подава годишна данъчна декларация за 2024 г., като към тази дата няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения и ползва данъчното облекчение. На 30 април лицето подава коригираща декларация и вече има задължение – глоба от КАТ. В този случай лицето първо трябва да плати задължението и тогава да подаде декларация, тъй като е важно към момента на подаването й да няма задължения.

Важно е да се има предвид, че когато се ползва метод за избягване на двойното данъчно облагане „Освобождаване с прогресия“ на основание СИДДО под формата на данъчно облекчение и същото се попълва в приложението за данъчни облекчения на годишната данъчна декларация (Приложение № 10), не е налице изискване данъчно задълженото лице да няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към датата на подаване на годишната данъчна декларация. В случай, че са налице задължения, за да може да се приложи облекчението лицето, което ще ползва метод за избягване на двойното данъчно облагане „Освобождаване с прогресия“, трябва да се обърне към орган по приходите за да му разреши да приложи това специално облекчение, въпреки че има задължения.

При ползване на облекченията чрез работодателя

Данъчните облекчения, които могат да се ползват при работодателя по основното трудово правоотношение са за лица с намалена работоспособност; за лични вноски за доброволно осигуряване и застраховане когато сумите са удържани от работодателя при изплащане на дохода от трудово правоотношение; за лични вноски за осигурителен стаж при пенсиониране; за дарения, когато сумите са удържани от работодателя при изплащане на дохода от трудово правоотношение; за деца и за деца с увреждания.

Данъчните облекчения могат да се приложат, когато работникът/служителят предостави на работодателя в срок от 30 ноември до 31 декември на данъчната година необходимите за всяко облекчение документи, както и писмена декларация, че към момента на подаването ѝ пред работодателя лицето няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения и/или че за данъчната година ще подава годишна данъчна декларация. Не е предвиден специален образец на такава декларация, поради което тя може да бъде в свободен текст. Нейната цел е работникът/служителят да удостовери пред работодателя по основното трудово правоотношение, че няма публични задължения. Подаването на такава декларация е абсолютно достатъчно за изпълнението на посоченото в закона условие за ползване на данъчните облекчения и не се налага прилагане на други допълнителни документи.

Когато лицето декларира пред работодателя по основното трудово правоотношение, че ще подава годишна данъчна декларация по чл. 50 ЗДДФЛ, работодателят вече не се интересува дали лицето има задължения или не, тъй като това условие ще бъде валидно към датата на подаване на годишната данъчна декларация.

За по-голямо удобство физическото лице може да направи отметка за наличието на тези обстоятелства в образците на декларациите за ползване на данъчните облекчения за деца и деца с увреждания, което ще е относимо за ползване и на другите данъчни облекчения, в случай че лицата имат право на такива.

Ако обаче лицето не ползва данъчно облекчение за деца, трябва да представи отделна писмена декларация за наличието на посочените обстоятелства.

Възможно е през годината работникът/служителят да е имал задължения и да ги е погасил, но е важно да няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към момента на подаване на посочената декларация пред работодателя. Официално удостоверение за липса на задължения от НАП не се изисква.

Ако работникът/служителят не декларира пред работодателя наличието на посочените условия, няма да има нормативно основание да ползва данъчни облекчения при изчисляването на годишния размер на данъка за доходите от трудови правоотношения. Ако през годината вече е ползвал данъчни облекчения, то в такъв случай годишният размер на данъка на такова лице ще бъде по-висок от размера на авансово удържания и разликата следва да бъде удържана от работодателя.

Важно е да се има предвид, че изискването за липса на подлежащи на принудително изпълнение публични задължения не се прилага при авансовото ползване на данъчните облекчения за доходите от трудови правоотношения и не се изисква представяне на декларация от работника или служителя за липсата на такива задължения при ползване на облекчението за намалена работоспособност и доброволно осигуряване и застраховане, за деца и за деца с увреждания през течение на данъчната година.

Също така е важно да се има предвид, че възстановената сума въз основа на данъчното облекчение за деца и за деца с увреждания не подлежи на принудително изпълнение, т.е. не може да се събира принудително. Това не е реализирано по отношение на другите данъчни облекчения, които се ползват по реда на ЗДДФЛ. Например физическо лице, което има задължение към банка и върху част от заплатата има наложен запор при ползване на облекчение за две деца работодателят ще му възстанови около 1200 лв., които лицето ефективно ще получи, и с тази сума не може да бъде погасено неговото задължение към банката, въпреки наложения запор.

Ако обаче задълженията на лицето са публични, по принцип няма да има право да ползва данъчното облекчение.

2. Изискване за липса на подлежащи на принудително изпълнение публични задължения при ползване на отстъпка по годишната данъчна декларация

Когато има данък за довнасяне са налице определени условия при които лицето би могло да се възползва от отстъпка от този данък. Отстъпката е в размер 5 на сто от данъка за довнасяне по годишната данъчна декларация, като условията за ползването й са:
– годишната данъчна декларация да е подадена до 31 март;
– декларацията да е подадена по електронен път;
– физическото лице да няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към момента на подаване на декларацията;
– данъкът за довнасяне да е внесен в срок до 31 март.

За да може да се ползва отстъпка, трябва да са налице всички посочени условия.

За да се възползва от законовата възможност за ползване на отстъпка (разбира се при наличието на необходимите условия), лицето трябва да заяви това свое желание, попълвайки съответните редове от образец 2001 на годишната данъчна декларация, тъй като ако не го направи отстъпка автоматично няма да му бъде изчислена.

И тук е по-добре, ако лицата желаят да ползват отстъпка, преди подаването на годишната си данъчна декларация, да проверят в данъчно осигурителната си сметка, дали нямат неплатени задължения, което би могло да ги лиши от правото за ползване на отстъпка. Така в случай на наличие на такива задължения биха могли да реагират, като ги заплатят и съответно да не изгубят правото си на отстъпка от данъка за довнасяне по годишната данъчна декларация.

ПРИМЕР: Физическо лице е подало годишна данъчна декларация по чл. 50 ЗДДФЛ на 20.04.2025 г., в която е заявило ползване на данъчно облекчение за млади семейства и е декларирало наличието на всички необходими за това условия в Приложение № 10 на декларацията, както е ползвало и отстъпка от данъка за довнасяне по декларацията. В последствие органите по приходите са установили, че към датата на подаване на годишната данъчна декларация, лицето е имало подлежащо на принудително изпълнение публично задължение (неплатена в срок глоба от КАТ). На 10.05.2025 г. лицето е погасило това свое задължение.

В случая към датата на подаване на годишната данъчна декларация лицето е имало задължения, поради което не е налице нормативно основание за ползване на данъчното облекчение. Лицето впоследствие е заплатило своето задължение, но за да може да ползва данъчното облекчение, то трябва да подаде нова декларация, която ще бъде коригираща на първоначално подадената от него годишна данъчна декларация по чл. 50 ЗДДФЛ. Тъй като законоустановеният срок за подаване на годишната данъчна декларация (30 април) в случая е изтекъл, корекцията може да се осъществи по реда на чл. 103 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс – по инициатива на органа по приходите или по реда на чл. 53, ал. 2 ЗДДФЛ – по инициатива на физическото лице еднократно в срок до 30.09.2025 г.

Корекциите се правят чрез подаване на нова декларация, която изцяло заменя вече подадената годишна данъчна декларация по чл. 50 ЗДДФЛ. Първоначално подадената декларация остава без правна стойност и не поражда права и задължения за физическото лице – подател. Когато към датата на подаване на новата (коригиращата) декларация физическото лице няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения, същото ще има право на ползване на данъчното облекчение. Лицето обаче губи правото си на отстъпка, тъй като декларацията е подадена след 31 март.

ПРИМЕР: На 10.02.2025 г. физическо лице подава годишна данъчна декларация по чл. 50 ЗДДФЛ и заявява ползване на данъчно облекчение за доброволно осигуряване, като към тази дата лицето няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения и съответно правото на ползване на облекчението е налице. Лицето установява, че е допуснало пропуск в подадената декларация и на 25.02.2025 г. подава нова (коригираща) годишна данъчна декларация. Към тази дата обаче лицето вече има неплатени задължения и правото за ползване данъчните облекчения по ЗДДФЛ се губи. Предвид това, за да може да ползва данъчните облекчения лицето трябва да внесе задълженията и да подаде нова декларация, като към датата на подаването й вече няма задължения.

3. Изисквания по ЗКПО за липса на задължения, във връзка с ползване на облекчение от физически лица – земеделски стопани

Данъкът за земеделски стопани – еднолични търговци може да се преотстъпи, при условие че към 31 декември на съответната година данъчно задълженото лице няма:
1. подлежащи на принудително изпълнение публични задължения, и
2. задължения за санкции по влезли в сила наказателни постановления, свързани с нарушаване на нормативните актове относно публичните задължения, и
3. лихви, свързани с невнасянето в срок на задълженията по т. 1 и т. 2.

Не са налице задължения, когато към 31 декември на съответната година същите не са отразени в данъчно-осигурителната сметка или не са отразени като предявени за принудително изпълнение в НАП.

Във връзка с преотстъпването на данък от едноличните търговци, регистрирани като земеделски стопани, за производство на непреработена растителна и животинска продукция следва да се има предвид че изпълнението на изискването за липса на задължения се попълва на ред 6.1 в част II в Приложение № 2 на годишната данъчна декларация по чл. 50 ЗДДФЛ – образец 2021.

ПРИМЕР: Едноличен търговец, регистриран като земеделски стопанин, който е извършвал дейност по производство на непреработена селскостопанска продукция, е починал през данъчната година. Физическото лице, собственик на едноличния търговец е имало валидно решение на ТЕЛК с установена намалена работоспособност 60 на сто и е отговаряло на условията за преотстъпване на данък. В случая е налице смяна на собственика, настъпила по силата на универсално правоприемство, и съпругата като наследник е поела правата и задълженията на предприятието на едноличния търговец и съответно желае да ползва данъчните облекчения за намалена работоспособност и преотстъпване на данъка.

Данъчното облекчение за намалена работоспособност по ЗДДФЛ може да се ползва при изрично изразена воля за това от наследника, отговарящ за задълженията на наследодателя и за наследените права, като намаляването му от годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност на наследодателя може да стане чрез подаване на годишната данъчна декларация за доходи на починало лице – образец 2001в. Тук особеното е, че за може да се ползва данъчното облекчение за намалена работоспособност починалото лице не трябва да е имало подлежащи на принудително изпълнение публични задължения.

Евгения ПОПОВА, данъчен експерт

Месечни списания

месечно списание Труд и право - 2024 г.
списание Счетоводство данъци и право
месечно списание Собственост и право
месечно списание Търговско и облигационно право

Компютърни продукти

Компютърен продукт ЕПИ Труд и социално осигуряване
компютърен продукт ЕПИ Счетоводство и данъци
Компютърен продукт ЕПИ Собственост
Компютърен продукт ЕПИ Търговско и облигационно право

Избрани публикации

0
    Кошница
    Изпразнете кошницатаОбратно към магазина