Списание „Счетоводство, данъци и право“, 2025 г., бр. 1
В годишната данъчна декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) за 2024 г. са налице относително малко промени.
Промени има само в образци 2001, 2021, 2031, 2051, 2010 и 2013 на декларацията, които са утвърдени със Заповед на министъра на финансите № ЗМФ-1780 от 20.12.2024 г. и са обнародвани в „Държавен вестник“, бр.109 от 28.12.2024 г.
Изменения само по отношение на данъчната година са реализирани и в образците на данъчните декларации за ползване на данъчното облекчение за деца и за деца с увреждания за 2024 г. (образци 2005 и 2006).
В този първи за годината брой, ще разгледаме извършените промени в посочените образци и ще се спрем на някои актуални въпроси, свързани с подаването на данъчната декларация по чл. 50 ЗДДФЛ за изминалата 2024 г.
Образец 2001
В този образец промяната е единствено по отношение на промяна в наименованието на образец 2013: Приложение № 13 – необлагаеми доходи, доходи, облагаеми с: окончателен данък по чл. 38 от ЗДДФЛ, с изключение на тези по Приложение № 8; алтернативен данък по глава седма „а“ от ЗДДФЛ и имущество, получено по наследство, завет, дарение или с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт. Тази промяна е реализирана във връзка с въвеждането от 01.01.2024 г. на алтернативния данък за облагане на доходи от диворастящи гъби и плодове, за лица които не са търговци.
Образец 2021
Добавена е нова Част XII – Намаление на счетоводния финансов резултат по чл. 177 от ЗКПО при наемане на безработни лица. В тази част вече ще се посочва информация за лица, регистрирани като безработни за повече от една година; лица, регистрирани като безработни на възраст над 50 години и безработни лица с намалена трудоспособност. В случай, че има лица, за които са налице повече от едно от тези обстоятелства, то те могат да бъдат посочени само на един от редовете. Ще се попълват данни за броя на лицата по всяка категория и размера на изплатените суми за трудово възнаграждение и внесени за сметка на работодателя вноски за фондовете на държавното обществено осигуряване и НЗОК, с които се намалява счетоводният финансов резултат. Общата сума се посочва на ред 15 от колона Б в Част III при преобразуване на счетоводния финансов резултат, т.е. в колоната с намаленията на финансовия резултат.
Следва да се има предвид, че това данъчно облекчение не е ново, но вече в декларацията се изисква по-детайлна информация по отношение на неговото прилагане.
Образец 2031
Реализираната промяна в този образец е свързана с обхвата на вида на доходите с код 303 от където отпадат доходи от събиране на диворастящи гъби и плодове. Вече в този код се включват само доходи от горско стопанство (включително от събиране на диворастящи билки); от ловно стопанство и от рибно стопанство.
Образец 2051
В този образец е налице по-сериозна промяна. На първо място е добавен нов код 5082 на доход в Таблица 2, с който вече ще се посочват доходите от продажба или замяна на виртуални валути. До сега тези доходи попадаха в общия код за финансови инструменти 508, но вече са отделени и ще се посочват с този специален код.
Изцяло нов момент е възможността да се приспадат разходи за дейността при формирането на облагаемия доход от продажба или замяна на акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, включително виртуални валути, както и от търговия с чуждестранна валута. Тези разходи са нормативно определени и се изчисляват автоматично на ред 6 като сумата е 10 на сто от сумата по ред 5, където може да фигурира положителна величина или нула. Облагаемият доход за имуществото по Таблица 2 се формира на ред 7.
Пример: Физическо лице през 2024 г. има обща сума на печалбите, посочена на ред 4 в колона 5 в Таблица 2 от Приложение № 5 в размер на 20000 лв., а общата сума, посочена на същия ред в колона 6 е 11000 лв. В този случай лицето има разлика от 9000 лв., от която се изчисляват 10 на сто разходи за дейността (900 лв.) и получената сума, която представлява облагаемия доход, в случая 8100 лв. се посочва на ред 7,
Образец 2010
Промените в образеца за прилагане на данъчните облекчения са минимални, основно свързани в уточняването на размерите на данъчните облекчения за деца и за деца с увреждания за 2024 г. Промените са в Част VI и VII и указанията към образеца. Не са налице нови моменти по отношение на прилагането на данъчните облекчения спрямо предходната година.
Уточнявам, че в Част ХІ – Данъчно облекчение по чл. 22з от ЗДДФЛ за физически лица, регистрирани като земеделски стопани е променен пояснителният текст, но това данъчно облекчение остава неприложимо за 2024 г., тъй като то може да се приложи от 1 януари на годината, в която Европейската комисия се е произнесла, че мярката не е държавна помощ или е съвместима държавна помощ, каквото произнасяне за 2024 г. не е налице.
Образец 2013
Освен промяната в наименованието на приложението на: „Необлагаеми доходи, доходи облагаеми с: окончателен данък по чл. 38 от ЗДДФЛ, с изключение на тези по Приложение № 8; алтернативен данък по глава седма „а“ от ЗДДФЛ и имущество, получено по наследство, завет, дарение или с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт“, промени са реализирани по отношение на добавянето на нови видове доходи, за които лицата могат да подадат декларация по тяхно желание, а не задължително:
– в Част І „Необлагаеми доходи от трудови правоотношения, придобити през годината“ код 109 има ново съдържание „Компенсационни суми, които са освободени от облагане на основание чл. 24, ал. 2, т. 7 от ЗДДФЛ; парични средства и помощи, освободени от облагане на основание чл. 24, ал. 2, т. 16 и 17 от ЗДДФЛ, когато не са предоставени в натура; средства за пътуване и престой, които са освободени от облагане на основание чл. 24, ал. 5 от ЗДДФЛ“ и са добавени два нови кода за необлагаеми доходи от трудови правоотношения, а именно:
- Код 110 „Стойност на дневните командировъчни пари, освободени от облагане на основание чл. 24, ал. 2, т. 5, б. „б“ от ЗДДФЛ, когато годишният размер на дохода, изплатен на физическо лице, превишава 1000 лв.“ и
- Код 111 „Направени от работодателя социални разходи за вноски/премии за допълнително доброволно осигуряване, доброволно здравно осигуряване и/или застраховка „Живот“, освободени от облагане на основание чл. 24, ал. 2, т. 12 от ЗДДФЛ.“
Вече други необлагаеми доходи по трудови правоотношения, извън посочените с код 104-111 се включват с код 112. Тук могат да попаднат всякакви други необлагаеми доходи, получени във връзка с трудови правоотношения на лицата.
– в Част ІІ „Необлагаеми доходи от прехвърляне на имущество, придобити през годината“:
- Налице е нов код 5031 „Доходи от продажба или замяна на движимо имущество, предадено на лица, които имат право да извършват събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на отпадъци в съответствие със Закона за управление на отпадъците, освободени от облагане на основание чл. 13, ал. 1, т. 2 и/или т. 26 от ЗДДФЛ, извън посочените с код 503.“, Това са доходи от предадено движимо имущество под формата на отпадъци, които до миналата година бяха облагаеми с окончателен данък, а вече са необлагаеми и могат да бъдат декларирани от физическите лица при тяхно желание. В тази връзка в код 503 „Доходи от продажба или замяна на движимо имущество“ изрично е посочено че не участват доходи с код 5031. Код 818 в Част V от приложението отпадна.
- добавен е нов код 5082 „Доходи от продажба или замяна на виртуални валути, освободени от облагане на основание чл. 13, ал. 1, т. 26 от ЗДДФЛ“, т.е. доходите от продажба или замяна на имущество, придобито по наследство и завет. В тази връзка в код 508 „Доходи от продажба или замяна на акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, освободени от облагане на основание чл. 13, ал. 1, т. 5 и/или т. 26 от ЗДДФЛ, изрично е посочено че не участват доходи с код 5082.
- добавен е нов код 511 „Разпределените под формата на нови дялове и акции печалба или друг източник на собствен капитал в търговски дружества, както и разпределените печалба или друг източник на собствен капитал под формата на увеличаване на номиналната стойност на съществуващите дялове и акции, освободени от облагане на основание чл. 13, ал. 1, т. 4 от ЗДДФЛ“.
– в Част ІІІ „Други необлагаеми доходи по смисъла на ЗДДФЛ, придобити през годината“ са добавени нови кодове за вида на дохода:
- Код 9021 „Доходи от допълнително доброволно осигуряване, от доброволно здравно осигуряване и от застраховки „Живот“, освободени от облагане с окончателен данък, на основание чл. 38, ал. 9 от ЗДДФЛ, с изключение на доходите по код 902“. За доходи от доброволно осигуряване, освободени от облагане на основание чл. 13 от ЗДДФЛ се попълва код 902.
- Код 914 „Стипендии за обучение в страната и в чужбина по чл. 13, ал. 1, т. 18 от ЗДДФЛ“.
- Код 915 „Дневни командировъчни пари по чл. 13, ал. 1, т. 23 от ЗДДФЛ“;
- За други необлагаеми доходи, с изключение на посочените в предходните кодове, както и в Част I и Част II се ползва код 916.
Налице е изцяло нова Част VI по отношение на придобити през годината доходи, облагаеми с алтернативен данък по чл. 41а от ЗДДФЛ от събиране на диворастящи гъби и плодове, с изключение на такива от лечебните растения, като видът на доходите е със следните кодове:
- Код 2001 за доходи от събиране на диворастящи гъби и
- Код 2002 за доходи от събиране на диворастящи плодове.
Отново уточнявам, че всички доходи, подлежащи на деклариране в Приложение № 13, се посочват само по желание на физическите лица, а не задължително. Когато лицата попълват декларацията през електронните услуги на НАП след 1 март 2025 г. и заредят автоматично данните, които са налични в НАП, при положение, че са налице придобити доходи по Приложение № 13, които лицата не желаят да декларират, следва да ги премахнат от декларацията.
По отношение на основните моменти, свързани със сроковете за подаване на декларацията, както и деклариране на допълнителни обстоятелства не са налице нови моменти. Сроковете за подаване на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2024 г. са както следва:
– от 10 януари до 30 април 2025 г. за деклариране на доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа с подаване на образец 2001 и съответните приложения, в зависимост от вида на придобитите доходи – от трудови правоотношения; от друга стопанска дейност; от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество; от продажба или замяна на имущество или други доходи по чл. 35 от ЗДДФЛ.
До 30 април 2025 г. е и срокът за внасяне на дължимия по декларацията данък върху общата годишна данъчна основа. В този срок задължително се декларират и доходите от трудови правоотношения по § 1, т. 26, букви „е“ и „и“ от ДР на ЗДДФЛ, както следва:
– трудовите правоотношения по § 1, т. 26, букви „е“ от ДР на ЗДДФЛ са правоотношенията, свързани с наемане на работна сила от чуждестранно лице, когато трудът се полага на територията на страната, както и правоотношенията по наемане на работна сила на местно физическо лице от чуждестранно лице, когато трудът се полага извън територията на страната. Когато платецът на доходите не е работодател по смисъла на ЗДДФЛ в Част I на образец 2011 в зависимост от кода на дохода, се попълва брутният размер на придобитите доходи като обща сума – например когато платецът е чуждестранно дружество, което не е работодател по смисъла на ЗДДФЛ.
– трудови правоотношения по § 1, т. 26, „и“ от ДР на ЗДДФЛ са правоотношенията със съдружници, член-кооператори, както и акционери, притежаващи повече от 5 на сто от капитала на акционерното дружество, за полагане на личен труд в дружествата и кооперациите, в които те са съдружници, член-кооператори или акционери.
– от 10 януари до 30 април 2025 г. за деклариране от местните физически лица на:
– придобити доходи от източници в чужбина, подлежащи на облагане с окончателен данък. Това са доходи от дивиденти, облагаеми награди, облагаеми доходи от доброволно осигуряване и застраховане и др., за които окончателният данък се определя в Приложение № 8 на декларацията и се внася до 30 април 2025 г.;
– притежавани акции и дялови участия в дружества, място на стопанска дейност, определена база и недвижима собственост в чужбина, които информативно се посочват в Приложение № 8 на декларацията – например ако местно физическо лице притежава къща в САЩ следва всяка година да попълва информация за този имот, а не еднократно при закупуването му.
– предоставени/получени парични заеми при условията на ЗДДФЛ, които се декларират в Приложение № 11 на декларацията, а именно:
- непогасена част от предоставените парични заеми през 2024 г., ако размерът им общо надхвърля 10 000 лв.;
- непогасените към края на 2024 г. остатъци от предоставени през същата и през предходните пет данъчни години парични заеми, ако размерът на тези остатъци общо надхвърля 40 000 лв.;
- непогасената част от получените парични заеми през 2024 г., ако размерът им общо надхвърля 10 000 лв., с изключение на получените банкови кредити;
- непогасените към края на 2024 г. остатъци от получени през същата и през предходните пет данъчни години парични заеми, с изключение на получените банкови кредити, ако размерът на тези остатъци общо надхвърля 40 000 лв.
Ако през 2024 г. са предоставени/получени заеми, които са вече изцяло са върнати, същите не следва да бъдат посочвани в годишната данъчна декларация.
– от 1 март до 30 юни 2025 г. за деклариране на доходите, подлежащи на облагане с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28 от ЗДДФЛ. В този срок се декларират доходите на лицата, които извършват стопанска дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, включително едноличните търговци, както и физическите лица – земеделски стопани, когато на основание чл. 29а от ЗДДФЛ са избрали да се облагат като еднолични търговци. Тези лица задължително представят и годишен отчет за дейността. Това е и срокът за внасяне на дължимия по декларацията данък върху годишната данъчна основа по чл. 28 от ЗДДФЛ.
Едноличните търговци, които извършват патентна дейност, в този срок декларират доходите си от патентната дейност.
Когато лицата през 20224 г. са придобили едновременно както доходи, които се облагат с данък върху общата годишна данъчна основа, така и доходи, облагаеми с данък върху годишната данъчна основа за доходи от стопанска дейност като едноличен търговец и желаят да попълнят всичките си доходи едновременно следва да подадат декларацията си между 1 март и 30 април 2025 г. Тези лица обаче имат и възможност да подават декларацията отделно в различните законови срокове, т.е. за едните доходи до 30 април, а за другите до 30 юни 2025 г. Когато физическо лице е декларирало доходи, облагаеми с данък върху общата годишна данъчна основа, в срок до 31 март 2025 г. и е ползвало отстъпка от данъка за довнасяне по декларацията и след тази дата отново подаде годишна данъчна декларация, в която е добавило доходи от стопанска дейност като едноличен търговец в Приложение № 2 – без да е извършвало корекция в първоначално подадените данни, правото на отстъпка би следвало да се запази, но лицето трябва да се обърне към органите по приходите.
Годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ може да се подаде по електронен път с ПИК или с КЕП или на хартия, като самоосигуряващите се лица задължително подават декларацията само по електронен път. При попълване на декларацията по електронен път след 1 март 2025 г., физическите лица могат предварително автоматично да заредят в декларацията данните, с които НАП разполага от различните платци на доходите.
Предварително автоматично могат да бъдат попълнени в годишната данъчна декларация данни за:
– доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа, както и за необлагаеми доходи на местни физически лица и/или доходи по чл. 38 от ЗДДФЛ, които с облагат с окончателен данък;
– придобити от земеделски стопани финансирания, субсидии и др.;
– внесен от физическите лица през годината авансов данък и/или направени авансови вноски за доходите от дейност като едноличен търговец;
– получени от физическите лица доходи от наложен платеж;
– осигурителен доход на самоосигуряващи се по КСО лица в Таблици 1 и 2 от Справката за окончателния размер на осигурителния доход;
– направени лични вноски за осигурителен стаж при пенсиониране за ползване на данъчно облекчение по чл. 20 от ЗДДФЛ;
– извършено прехвърляне на превозно средство, което е притежавано по-малко от една година;
– притежавани акции, дялови участия в дружества, място на стопанска дейност, определена база и недвижима собственост в чужбина, които са декларирани в годишната данъчна декларация за предходната година.
За втора поредна година лицата имат възможност да заредят автоматично предварително в декларацията информация за необлагаеми доходи и/или доходи по чл. 38 от ЗДДФЛ, облагаеми с окончателен данък, което не означава че физическите лица задължително трябва да ги попълват в Приложение № 13. Както вече отбелязах могат да бъдат преглеждани и съответно да премахнати от приложението.
Когато за физическите лица се налага извършването на корекция във вече подадени данни в годишната данъчна декларация, в срока за подаване на декларацията – 30 април 2025 г., съответно 30 юни 2025 г., в зависимост от вида на доходите, лицата имат възможност да правят неограничен брой корекции с подаване на нова декларация. След тази дата лицата имат възможност за еднократна корекция по реда на чл. 53, ал. 2 от ЗДДФЛ в срок до 30 септември 2025 г., като изрично отбелязват това обстоятелство в декларацията.
Следва да се има предвид, че не се подава годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, когато:
– през годината са получени само доходи от трудови правоотношения, когато към 31 декември 2024 г. лицата имат работодател по основно трудово правоотношение и той е определил годишния размер на данъка и го е удържал до 31 януари 2025 г.;
– лицата нямат работодател по основно трудово правоотношение към 31 декември 2024 г. или имат такъв, но той не е определил годишен размер на данъка за всички придобити през данъчната година доходи от трудови правоотношения, в случаите когато данъкът върху общата годишна данъчна основа е равен на авансово удържания данък и няма да се ползват данъчни облекчения чрез подаване на годишна данъчна декларация;
– през годината са придобити само необлагаеми доходи;
– през годината са придобили доходи, облагаеми с окончателен данък по реда на ЗДДФЛ, с изключение на посочените по-горе хипотези.
Пример: Физическо лице е ползвало авансово данъчно облекчение за три ненавършили пълнолетие деца до месец април 2024 г., включително при работодател 1. Месечната данъчна основа на лицето е била в размер на 3000 лв. и за 4-те месеца на годината лицето е ползвало всеки месец авансово данъчно облекчение за деца в размер на 1500 лв. на месец общо 6000 лв. След това лицето работи при работодател 2, който е работодател по основното трудово правоотношение на лицето към 31.12.2024 г. Годишният размер на данъчното облекчение за три деца е 18000 лв. Ако основният работодател при годишното облагане е приспаднал от годишната данъчна основа на лицето сумата от 18000 лв. ще се получи за лицето общ ползван размер на данъчното облекчение от 24000 лв., което ще значи, че лицето ще е задължено да подаде годишна данъчна декларация, в която да определи данък за внасяне в размер около 600 лв.
Евгения ПОПОВА, данъчен експерт
_______________
-
Списание “Счетоводство, данъци и право” – абонамент за печатно издание
222.00 лв. Изберете вариант -
Списание “Счетоводство, данъци и право” – абонамент за електронно издание
198.00 лв. Изберете вариант -
ЕПИ Счетоводство и данъци – Online
330.00 лв. Изберете вариант -
ЕПИ Счетоводство и данъци – Desktop
330.00 лв. Изберете вариант