Промените са свързани с приетата наскоро Наредба за реда за представяне в Националния осигурителен институт на данните от издадените болнични листове и решенията по обжалването им (НРПНОИДИБЛРО).
С направените промени се предвижда данните, приети в електронния регистър на болничните листове и решенията по обжалването им да се включват сред данните, въз основа на които се извършва преценката на правото и се определя размерът на паричните обезщетения и помощи, изплащани от Националния осигурителен институт (НОИ).
Регламентирани са субектите, които представят по електронен път данните, съдържащи се в издадените болнични листове в НОИ – лекуващите лекари/лекарите по дентална медицина – лично или чрез лечебните заведения, в които те осъществяват дейност и лекарските консултативни комисии – чрез лечебните заведения, към които са създадени.
За осигурителите и самоосигуряващите се лица отпада задължението да проверяват дали представените им болнични листове са издадени в съответствие с разпоредбите на Наредбата за медицинската експертиза и Инструкция № 1 от 2011 г. за работата и отчетността с болничните листове за временна неработоспособност. Това е така, тъй като въведените по електронен път данни от издадените болнични листове ще преминават през формален и логически контрол, заложен като функционалност на използвания софтуер и по този начин несъответствията ще бъдат сведени до минимум.
Отпада изискването към болничните листове на лицата, ползващи отпуск при смърт или тежко заболяване на майката по чл. 176 от Кодекса на труда, да се представя протокол на лекарската консултативна комисия или препис-извлечение от акта за смърт, тъй като съгласно Наредбата за медицинската експертиза актът за смърт се изисква от лекаря при издаването на болничния лист, а данните от протокола на ЛКК се приемат в НОИ по електронен път.
Прецизират се правоимащите лица и подлежащите на представяне документи, както и началният момент, от който тече срокът за изплащане на обезщетенията, в зависимост от това дали изплащането става въз основа на данните от издадените болнични листове и на документи, които се представят в съответното териториално поделение (ТП) на НОИ или само въз основа на документи.
Регламентират се сроковете за изплащане на парични обезщетения, отнасящи се за период, по-дълг от един календарен месец. За пълните месеци от периода след първия месец, предлаганият срок за изплащане на обезщетението е до 5 работни дни след изтичане на месеца, за който се отнасят, а за последния непълен месец – до 5 работни дни след изтичане срока на обезщетението.
Представянето на болничните листове, издадени преди 01.01.2015 г. ще става по досегашния ред, т.е. те ще продължат да бъдат представяни от осигурителите и самоосигуряващите се лица в съответното ТП на НОИ, тъй като електронното подаване на данните от издадените болнични листове, съгласно § 6 от Преходните и заключителни разпоредби (ПЗР) на НРПНОИДИБЛРО, ще започне от 01.01.2015 г.
Уредена е и процедурата по отстраняване на нередности в документи и/или данни, приети през предвидения шестмесечен преходен период от 01.01.2015 г. до 30.06.2015 г. по реда на § 1 и § 2 ПЗР на НРПНОИДИБЛРО за случаите, при които не е осигурена техническа възможност за представяне в НОИ по електронен път на данните от издадените болнични листове и решенията на ЛКК по повод на обжалвани болнични листове през посочения период.
Промените в наредбата влизат в сила от 1 януари 2015 г., от която дата са в сила и съответните разпоредби в
НРПНОИДИБЛРО, регламентиращи представянето по електронен път в НОИ на данните от издадените болнични листове и решения по обжалването им.
Красена СТОИМЕНОВА, старши експерт, дирекция “Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд” в МТСП