Търсене
Close this search box.

За малките предприятия – идентифициране и оценка на опасностите. Предприемане на мерки

 

В този брой на ИБТ предлагаме ръководството, посветено на цялостната оценка на риска в малки предприятия. То е третото по ред от серията ръководства за оценка на риска в малки и средни предприятия, разработени по инициатива на ISSA (Международната асоциация по социално осигуряване) от експерти на различни институции в Европейските страни.
С него приключваме представянето на серията от помагала, разработени в помощ на малките предприятия по проекта на ISSA. Ще се постараем и в бъдеще да ви държим в течение на европейските инициативи в съответствие с основните приоритети на Стратегията на Европейската общност за здравословни и безопасни условия на труд 2007-2012 г.
Всички ръководства са свободно достъпни на адрес: http://www.issa.int/aiss/About-ISSA/Special-Commission-on-Prevention/Section-for-Iron-and-Metal/Activities на английски, немски и чешки език.

Ръководството е предназначено за микро (до 10 наети лица) и малки (10-50 наети лица) предприятия, в съответствие с един от основните приоритети на Стратегията на Европейската общност за здравословни и безопасни условия на труд 2007-2012 г. – за подкрепа на малките и средните предприятия в прилагането на действащото законодателство и постигане на съответствие с минималните изисквания по БЗР. То отговаря на съществуващата потребност от практически и лесно приложими инструменти и методи за определяне и оценка на риска в малките предприятия, които имат ограничен достъп до консултативни услуги, и които би трябвало да бъдат подпомогнати и мотивирани да извършат по-голямата част от работата по оценката на риска и планирането на мерките чрез мобилизация на собствените си организационни ресурси. Мотото на ръководството, в един по-шеговит тон, е: “Безопасността и здравето при работа са поверени на шефа” а основната му цел е действително да мотивира работодателите да се ангажират с неформализирано и отговорно отношение към задълженията си по осигуряване на безопасност и здраве при работа.
Информацията в ръководството е представена във вид на въпросници. Форматът на въпросници е улеснение за работодателите, тъй като, освен източник на информация, тези въпросници представляват и готова форма за документиране на извършената оценка на риска и планираните мерки, която, поради пълното съответствие и покриване на основните изисквания на Европейското законодателство в областта (Рамкова директива, специалните директиви в обхвата й) би могла да се прилага практически в малките предприятия, след минимални адаптации, свързани с изискванията на националното законодателство. Въз основа на оценката на реалната, фактическата ситуация в предприятието, проведена чрез систематично обследване на всички области и елементи на работата, въпросниците насочват и към необходимите мерки за превенция. Ръководството не може, разбира се, да обхване всички възможни опасности на всяко работно място и предприятие. То очертава само основните и най-типични опасности и задава модел, по който работодателят може да изпълни задължението си за оценката на риска. В тази дейност, освен ръководства и информационни материали, при идентифицирани специфични рискове, той може да ползва и консултативни услуги от съответните служби и специалисти. Основното послание на ръководството е, че ако работодателят в малкото предприятие е убеден във важността на личното си ангажиране с безопасността и здравето при работа за своя персонал, това ще доведе до целенасочено прилагане на необходимите мерки, до повишена мотивация на работещите и до увеличаване на конкурентоспособността и ефективността на предприятието. Икономическият ефект от това ще се изрази както в намаляване на разходите, свързани с текучество и отсъствия по болест, така и в увеличаване на приходите, реализирани от високо мотивиран и ефективен персонал.
В няколко основни раздела на въпросниците са представени най-типичните опасности и възможните и препоръчителните мерки за отстраняване или намаляване на риска. Разделите обхващат: “Електрическа безопасност”; “Механична безопасност”; “Защита срещу биологични рискове”; “Защита срещу пожар и експлозии”; “Защита срещу специфични физически въздействия” (температури; шум; вибрации; лъчения; осветеност и др.); “Дизайн на работното място и организация на работата” (видеодисплеи; работа с тежести; интензивност и тежест на работата; стресови фактори); “Организация по БЗР на работното място” и “Други опасности и проблеми” (квалификация на персонала, неприемливи поведения, по-редки рискове, напр. предизвикани от животни или растения и др.)
От поместената извадка може да се види как са организирани въпросниците в цитираните вече основни раздели – фиг. 1

image001
Табл. 2. “Механична безопасност ­ 1”
image002

Забележка: Таблицата може да се форматира на ширина, така че да се събере, където е необходимо. Направих въпросите в таблица, за да илюстрирам въпросниците в ръководството.

Въпросниците във всеки раздел са представени в три колонки: опасности и проблеми; мерки; бележки. В колонка “опасности” са изброени основните и най-типични опасности, отнесени към съответния раздел. При обследване на работното място, следва да се маркират онези от тях, които са налице и за които е необходимо да се предвидят мерки. В колонка “мерки” са изредени необходимите мерки за предотвратяване на отделните опасности, които също се маркират в съответствие с идентифицираните опасности. Колонка “бележки” е оставена за свободен текст, чрез който се конкретизират мерките, отговорните лица, сроковете и др., според необходимостта.
За илюстрация в табл. 2 е представена част от въпросника в раздел “Механична безопасност”.
По подобен начин са представени основните опасности и в останалите раздели на ръководството.
Ръководството завършва с препоръки относно необходимостта и периодиката на преразглеждане на оценката и примерна таблица за програма за прилагане на мерките и извършване на преоценка.

Д-р Дарина КОНОВА, държавен експерт в отдел “Условия на труд” – МТСП

 

 

Месечни списания

месечно списание Труд и право - 2024 г.
списание Счетоводство данъци и право
месечно списание Собственост и право
месечно списание Търговско и облигационно право

Компютърни продукти

Компютърен продукт ЕПИ Труд и социално осигуряване
компютърен продукт ЕПИ Счетоводство и данъци
Компютърен продукт ЕПИ Собственост
Компютърен продукт ЕПИ Търговско и облигационно право

Избрани публикации

0
    Кошница
    Изпразнете кошницатаОбратно към магазина